Vilken kabeldimension använder du ut till stolparna? och vad är det för belastning?
 
Kabeldimentionen är 3*1,5 (EKLK) och det sitter en 11 W Osram lågenergilampa i varje stolpe så jag tror nog det inte är någon överbelastning..
 
Hur långt är det från central till sista lampan då?
 
Om PSA'n inte löser ut med bara en stolpe inkopplad så kan du spara lite felsökningstid på att låta hälften av stolparna vara inkopplade, och sen "halvera" dig fram till felet.

OBS att det enda du kan vara säker på är att om PSA'n löser ut finns nåt knas med de grejer som är inkopplade, men eftersom det är så sällan den löser ut så är det inte säkert att det inkopplade är felfritt ifall den inte löst ut på ett tag...
 
Hej igen! Har under 3 veckor nu bytt alla kablar till jordkabel, bytt alla dosor i stolparna (IP56), siliconat ingångarna av kablarna, bytt alla kablar i stolparna. Har bara kopplat in 4 stolpar för att testa detta. Efter 30 minuter skjuter PSA ändå. KAN det inte vara fel på PSA?? Vet nu inte vad jag ska göra! Man blir fundersam då jag har kopplat en annan stolpe med en gummikabel till ett annat utomhusuttag med timer JFB och den har klarat sig i två år. Har även dragit en gummikabel över gräsmattan med en skarv i en gul dosa till några ledlampor och den lyser utan problem fast regnet öser ner. Dessa är inkopplade på andra grupper med andra JFB. Vad mer finns att göra?
 
Vad händer om du kopplar in de andra stolparna istället? Jag tror att ditt fel sitter i någon del som du inte bytt, ex. direkt i lamphållaren eller tom. i en av lamporna.

Nu när dte löste efter 30 min. var det blött då?

Hur är det med kopplingen från centralen och till där kabeln går ut?

Men som svar på din fråga, visst kan det vara fel på PSA, men det verkar väldigt osannolikt.

Vad har du för mätmöjligheter? Om du äger en multimeter så kan du alltid prova att ohmmäta mellan fas och jord (med fasen avstängd!). Och mellan nolla och jord (Med PSA avstängd, nolla och jord är ihopkopplade i centralen, så det är viktigt att inte mätningen mäter bakåt mot centralen), det skall vara oändlig resistans. Om det inte är det så har du ett fel, men om det är oändlig så kan du ändå ha ett fel, efterssom instrumentet mäter med låg spänning. Den verkliga drivspänningen vid drift (230V) kan hoppa över ett luftgap eller krypa en kort sträcka över en yta, så en kortslutning upptäcks inte alltid med låg mätspänning. En isolationstestare kan mäta med ex. 500 eller 1000V testspänning, då hoppar strömmen över om det finns en "nästan" kortslutrning.
 
Tack för ditt engagemang i detta ärende.
När jag renoverade stolparna kunde jag ej få loss kablarna som går till lamphållarna då de ej gick att plocka isär. Jag ohmmätte och de verkade bra men det är kanske där felet sitter.
Det verkar som om jag får köpa nya stolpar för att få ordning på detta. Ska nog börja med att byta första stolpen och se hur länge det lyser innan jag går vidare med att byta nästa.
 
Du kanske har möjlighet att isolera problemet genom lite omkopplingar - låta PSAn driva stolpen som gått bra via en annan JFB, och låta denna JFB driva stolparna som PSAn löser för.
 
Eftersom du redan har nån provisorisk grej med gummiskarvkabel här och var så skulle du ju kunna fortsätta på den provisoriska banan med att sätta på en bit gummikabel och stickpropp på varje stolpe och prova att köra några i taget, till du ser om du hittar nån/några stolpar som strular.

Men visst, det kan vara fel på PSA'n. Den är väl å andra sidan rätt lätt att byta. OBS att om PSA'n sitter inkopplad med sånadär fas-skenor som kopplar ihop flera prylar i en elcentral så måste du troligen köra på samma fabrikat på en ny PSA som den gamla du redan har.
 
Det borde ju gå att koppla bort stolpar och bara köra en till att börja med, om det funkar koppla in nästa osv tills att PSA löser ut.

//Patrik
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.