Nu är det snart dags för totalrenovering av badrummet i vårt nyinköpta hus. Kan säga att det är nog inte många saker som man funderar så mycket på som badrum, är ju en smärre djungel av fabrikat och lösningar.
Börjar iaf. få det mesta på plats i mitt huvud. Nuvarande badrum är fårn -65, grunden är beton/lättbetong.
Badrummet är ganska litet, 250x160cm. Idag finns där ett badkar, men vi vill ha en dusch istället. Har filat lite på olika lösningar i Hafas designprogram. Planen var från början i hörnan där där blandaren finns idag, högskåp i hörnet bredvid. Men när man står i badrummet i verkligheten inser man att där är ont om plats, och utrymmet blir tight. Funderar därför istället på om man kan nöja sig med en duschvägg, och sen ha det öppet. Dock kommer högskåpet då stå ca 130cm från duschen, är det något problem? Eller borde man skydda skåpet med t.ex. en duschvägg till?
Bilderna är en från Hafas program, samt en från nuvarande badrummet (tycker storleken ser ut att skilja sig, men det ska vara samma)