1 750 250 läst ·
15 782 svar
1750k läst
15,8k svar
Saker som vi glömt bort att de har funnits
Medlem
· Västra Götaland
· 2 574 inlägg
Väl skrivet.findus42 skrev:
Varken radio eller TV går att se eller höra på längre så jag har ingen TV och lyssnar bara på P1 och P2. Utom när de snöar in på senromantik som Wagner och sånt. Då är det som om Hitler eller Jimmy Åkeson har valt ut musiken åt mig.
Alla andra kanaler har samma program på evig repeat. Några dönickar sitter och snackar skit varav hälften är lögn (lätt verifierat med god allmänbildning) ock resten är så dumt så att klockorna stannar. Man rattar runt i det reklamdravel som förmodas spela musik som motsvarar ens smak. Kan välja på Hotel California chanel eller Stairway to Heaven. I min ålder så är det förstås Senilpuls som riktar sig till mig. Med eviga reklamavbrott för konsumtion jag inte ägnar mig åt. Inkontinensskydd och Viagra.
Valfriheten är en chimär. Det finns ingen variation. Vi kommer aldrig mer få höra pärlor som
Studio Korrekt.
Smoke Rings.
Eldorado.
Skivor från Vetlanda.
Rally.
Mm mm.
Eller se
Nattsudd.
Pling Plong Show.
Svenska Ord.
Tårtan.
Ardy och Stryver.
Eller vadsomhelst som var självklart under monopolet.
Mosebacke Monarki till exempel.
Bara sådant som sponsorer tror skall sälja deras skit. Därmed har utbudet inte heller någon som helst ambition att vara neutralt och bidra till bildning och kritiskt tänkande.
Det är samma marknadsliberala propaganda överallt. Allt som inte hjälper fascisterna att bli ännu starkare kallas för Fake eller Woke.
Det om dagens media
Mvh Findus
PS. Först lanserad i Pling plong show. Ett program för barn. Kan inte hända i dagens ängsliga mediaklimat.
[media]DS
Jag har blitt så gammal så hör på P4 plus hela dagarna. https://www.sverigesradio.se/p4-plus/tabla
Bara gammal musik, inga nyheter, och inga mattips. Men spellistan är begränsad, det märker man efter ett tag.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 254 inlägg
Jag förstår genuint inte hur man ser A (marknadsliberal propaganda) och B (hjälper fascisterna) här som samma sak eller hur det är bättre att staten väljer ett utbud åt en. Eller hur man kan hävda att andra kallar saker för fake och woke samtidigt som man själv avfärdar allt annat än P1 och P2 som minst 50 % lögn.findus42 skrev:
Obegripligt.
Själv är jag tacksam att inte längre vara begränsad till två statliga tv-kanaler och en handfull lika statliga radiokanaler.
Är det mesta skit? Japp. Är det bättre än förr? Japp.
Det har du ju rätt i men det där med att vägra skaffa sig utbildning är både okunnigt och empatilöst.RoTe skrev:
All forskning är entydig barn till lågutbildade blir lågutbildade. När man sedan sitter i kassan på 50% eftersom man inte får något mer så är det inte helt lätt att ta tag i något överhuvudtaget.
Att ex när man är vuxen bli snickare el röris på gymnasium är ju omöjligt. Kanske går om man är arbetslös.
Förr fans ju arbetsmarknadsutbildning men det lades ned
Tror att det kan vara bra att låta saker falla i glömska, kanske bara lite nostalgi som i tråden.
Sedan fokusera på det som finns idag, sedan se vilka möjligheter som finns. Vägrar bli "sur" gubbe och "det var bättre" förr, även med att leta problem.
Sedan fokusera på det som finns idag, sedan se vilka möjligheter som finns. Vägrar bli "sur" gubbe och "det var bättre" förr, även med att leta problem.
Det var bara fem år sedan vi fick pensionera vår fax. Som med alla trotjänare som lämnar så ficblackarrow skrev:
Och jag saknar allt de skrev på innerfodralet, låttexter och lite filosoferande om hur skivan blev tillIntet skrev:
Har dessa två, inte lika utmanande.Intet skrev:
Och sedan en EP som följde med Gyllene Tiders Moderna tider och myycket mera av de gamla skivorna.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Hur många kommer ihåg dessa varianter innan första "riktiga jobbet" :
Folkskola klass 1 - 6 + 7
Folkskola klass 1 - 6 + Realskola 1 - 3
Folkskola klass 1 - 6 + Realskola 1 - 3 + Gymnasium 1 - 3
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9 + Fackskola 1 - 2
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9 + Gymnasium 1 - 3 ( 1 - 4 för Teknisk linje )
+ sedan alla varianter av akademiska studier........
Folkskola klass 1 - 6 + 7
Folkskola klass 1 - 6 + Realskola 1 - 3
Folkskola klass 1 - 6 + Realskola 1 - 3 + Gymnasium 1 - 3
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9 + Fackskola 1 - 2
Enhetsskola/Grundskola 1 - 9 + Gymnasium 1 - 3 ( 1 - 4 för Teknisk linje )
+ sedan alla varianter av akademiska studier........


