105 läst ·
6 svar
105 läst
6 svar
Rördragning T-koppling
Ska dra rör från vvb till våtrum för inkoppling i fördelningsskåp men har en fråga. Mellan vvb och skåp skulle jag viilja ha en T-koppling till tvättmaskinen genom golvet direkt till tvm för att slippa dra ett rör tvärs genom golvbjälkarna förbi dörren tilll badrummet. Då blir rör-i-rör från skåpet till handfat, dusch och toa kortare och enklare.
E ErikFolke skrev:Ska dra rör från vvb till våtrum för inkoppling i fördelningsskåp men har en fråga. Mellan vvb och skåp skulle jag viilja ha en T-koppling till tvättmaskinen genom golvet direkt till tvm för att slippa dra ett rör tvärs genom golvbjälkarna förbi dörren tilll badrummet. Då blir rör-i-rör från skåpet till handfat, dusch och toa kortare och enklare.
Nejdå, det blir ingen dold koppling. Röret kommer genom taket i källaren upp till golvet och vidare upp till kran eller ventil.Matti_75 skrev:
Det funkar säkert, men är knappast ett utförande enl dagens normer och kanske heller inte godkänns av ditt försäkringsbolag om du vill försäkra badrummetE ErikFolke skrev:
Klicka här för att svara