Funderar på i vilken ordning man bör planera en renovering för att kunna öka värdet på huset snabbast? Syftet är inte att sälja utan att kunna utföra lite större renoveringar utan att behöva låna utöver bottenlån. Är det bättre att satsa på yta och finish som kök, ytskikt, altan, trädgård och utvändigt före t.ex. fönster, värmepump och ventilation?

Jag hade ju helst börjat med det som är "under skalet" och påverkar husets driftkostnad. Men skulle behöva få upp värderingen av huset för att få in lite mer i bottenlånet.
 
Beror väl lite på hur ditt hus är.
Ska va nått som ”ger” mer än det kostar.
För en värderingsman alltså.

//AA
 
70 tal i princip orört förutom badrum som är 10 år och kök som fått nya luckor och bänkskivor. Vattenburen elvärme och luftvärmepump som tar det mesta utom källarplanet. Ytskikt renoverat i alla sovrum och vardagsrum när vi tillträdde och nya garderober i sovrummen.

Taket ska bytas nu, det är risigt och fult men läcker inte, men det kommer göra mycket för huset med nytt. Fokuserat på det och utsidan den här sommaren förutom altanen som vi inte kunnat prioritera och gjort lite snyggare vid uppfart och entré. Målat där det behövs och snyggat till småsaker.
 
  • Gilla
saiter
  • Laddar…
Är i en liknande sits, banken rekommenderade att jag gör en förhandsvärdering hos en mäklare och på så sätt får upp värdet "i förväg".
Mäklaren bad om ritningar och lista på material för att kunna göra en så god värdering som möjligt.
Den listan, och budgeten, håller jag på med just nu (y)

Borde fungera liknande där du bor, så det finns möjlighet till att slippa fundera så mycket på ordningen som gör banken glad, och istället fokusera på vad som blir praktiskt!
 
  • Gilla
raubtier
  • Laddar…
Ok! Jag har pratat med mäklaren vi köpte av och han höll väl med om att vi fått köpa till bra pris då husets lite skamfilade yttre avskräckte många och vi köpte mitt i sommaren när många har annat för sig än köpa hus, med nytt tak och ett finputsat yttre bör värdet gå upp en del. Kommer också ta tag i ventilationen i höst då det är en del problem med kondens på vintern, men det gör jag själv så det borde betala sig tycker jag.

Får väl börja med det och göra som dig sen och hoppas på det bästa.
 
Lycka till! Låter som en bra plan. Jag har bott i samma hus i flera år och hunnit fixa en del redan, vilket säkert hjälper i mitt fall :)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.