Varför är det nästan ingen pooltillverkare som visar upp bilder där det verkligen är folk som befinner sig i poolen? I stort sett alla bilder man ser i reklamen verkar vara redigerade och man har klippt in personer som uppenbarligen befinner sig i en annan pool (för annars har fotograferna lyckats hitta ovanligt mycket pygmeer).

Jag tycker att det är en skrämmande vilseledande marknadsföring, poolerna ser på grund av detta alltid lite större ut än de är. Antagligen så klarar sig företagen undan genom att skylla på att "måtten står i annonsen".
 
  • Gilla
JoakimJohansson
  • Laddar…
Tja, påsamma sätt som att mäklare tarkort med vidvinkel vill man förstås framställa sin pool i positiva bilder....... Har byggt 4x7 här, känns so ett väldigt bra mått.
 
Ibland kan man se att dom i poolen står på knä för att det ska se djupare ut
 
  • Gilla
Nyfniken
  • Laddar…
Nimajneb skrev:
Ibland kan man se att dom i poolen står på knä för att det ska se djupare ut
Eller för att de ska bli blöta? ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.