Nej jag är inte behörig elektriker, men jobbar med elektronik och hårdvarunära programmering (mest programmering).

När man har hållit på ett tag så inser man att även det där totalt orimligt osannolika scenariot, inträffar garanterat. har man sedan själv upplevt ett antal elolyckor, både med personskador och brandtillbud, så får man en annan respekt för el än man kanske hade när man var 18år och "odödlig".

För inte så länge sedan hamnade en kollega till mig på sjukhus efter hempulande. Han är minst lika erfaren på elområdet som jag själv. Han stängde av strömmen till sin värmeanläggning, skulle mecka med den. Han kontrollmätte att det inte fanns spänning på ledaren han skulle ta i, han brukar använda verktyg med isolerade handtag. Han "tar aldrig" i något som skulle kunna vara strömförande utan att ha andra handen på ryggen.

Den här gången missade han att det fanns en säkring för manöverström att slå av (hade inte glasögon på sig), hans vanliga multimeter låg i andra änden av källaren, hittade en gammal i verktygslådan, (riktigt hur han lyckades mäta fel vet han inte själv idag), samma med de plastisolerade verktygen, andra änden på källaren, han skulle komma åt en ledning som satt illa till, så han stödde sig med andra handen. Han "fastnade" i ett antal sekunder innan han lyckades slita sig loss. Han kom upp ur källaren förvirrad men fullt medveten om att det gällde att komma till sjukhus, säger till en yngre släkting som var den enda som var hemma just då "måste åka till sjukhuset, men jag är så trött så jag vilar lite först". En stund senare kom hans fru hem och fick höra historien av släktingen, då låg han medvetslös i sin säng. Ambulans och en natt på sjukhus.

Jag tänkte på den här händelsen när jag läste om dina planer på flera grupper i samma dosa.
 
Bra att höra såna erfarenheter. Jobbar själv som elmontör 0,4-24kV så det gäller att passa sig, på 24 kV lär man inte ha någon andra chans...

Hade en kille som fick mellan 6-16 kV i sig för några månader sedan, men han klarade sig otroligt nog helt utan framtida men.

Själva teorin har man ju, det är just förläggningsregler på installationsområdet man är lite osäker på, och i blå boken står ju inte allt i klartext precis.

Även om reglerna säger att jag får dra två grupper i samma dosa så får jag se hur det blir i slutändan.

Så hur gör ni som jobbar med detta dagligen i exemplet jag bifogar??
Alt 1 eller Alt 2?

I alt 1 blir det ju 2 grupper i samma rör fram till dosan i rum 1 där de splittras, helt ok enligt boken, men gör ni så eller fyller ni utrymmet mellan glespanelen med vp-rör?
 
S
Eftersom du inte verkar lyssnar på vad vi säger så får du inte mer hjälp av mig.
 
Ok om du är nogrann och drar separata matningar, men jag är ju tveksam om alla landets elektriker gör det...
 
S
Jo, vid nybyggen så blir det nog så. Det kan vara lite besvärligare vid ROT-jobb i en betongkåk.
 
Usräkta sawsaw, missade ditt inläg kl 09.07, skrev ett eget samtidigt.
 
Man får ju inte heller någon hjälpdosa att dra igenom, borde det inte bli lite tungt att dra igenom 15 m, känns ju nästan bättre att ha en dosa på mitten som hjälpdosa, men men, tvekar inte på att du har rätt. Tycker inte heller förväxlingsrisk borde förekomma om en fas går hel igenom takdosan till nästa rum.
 
S
Hur kan du få 15 meter från centralen till första dosan?
 
Om jag ska dra en egen grupp till andra sidan huset från elcentralen sett och inte drar den genom en takdosa mitt i huset. OK inte 15 men 12m. Du ser den gruppen som är märkt "Värmepump" på bilden i första inlägget. Den är ritad genom takdosan men så ska det ju inte vara!
 
S
Det är inga problem att dra FK i 15 meter nästan rakt rör men skippa flexslangen.
 
Som det ser ut nu blir det VP i taket. Frågan är om man ska satsa på riktiga rörböjar och VP i väggarna med eller om det blir flexslang från takdosor ner till uttag och brytare. Erfarenheter?
 
Jag förordar flexslang före rörböjar under förutsättning att du fäster slangen på 50-70 cm mellanrum och undviker tvära böjar minst 10-15 cm bockraddie. Och ja, jag jobbar också med el
 
ok, den är ju smidig att jobba med, verkar vara olika från person till person. VP i tak behöver ju inte klammras lika ofta så där känns det smidigare med VP.
 
Har ändrat om schemat nu. Separata rör till varje grupp, de röda strecken är värme, går i egna dosor överallt, 2 st 3x10A säk (ev bara en, totalt 5450 el 6050W). Vad tror ni?
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.