tommib
T tare skrev:
då psa kommer sitta kvar och skydda anledningen
tackar för en konstruktiv diskussion
Kan du inte ta en bild och lägga upp? Det vore intressant att se den här centralen.
 
tommib tommib skrev:
I den här applikationen, om jag förstår TS rätt, så är det en PSA istället för en JFB. Efter den är det gruppsäkringar som vanligt. Det uppstår då ingen platsbesparing eftersom dessa båda apparater vanligen är två eller fyra moduler breda (1 fas resp 3 fas).

Endast i det fallet man behöver en enstaka grupp på separat JFB kan man få en platsbesparing.
Om du i lägenhet och vill ha 3x16A dvärgbrytare före JFB också så tar det mer plats (så du slipper ner till källaren för att byta smältproppar). Är det villa och nära mätarsäkringarna sparar du ingen plats.
 
ingen direkt bilden på central men det ser ut så här som på bifogad bild
 
  • Schema över en elcentral med olika komponenter, brytare och kopplingsledningar.
Psa sitter på jfb plats och den är kopplad som på bilden
 
  • Elschema med PSA-enhet och dess kablage kopplade till olika brytare, uttag, och säkringar. Texten "PSA sitter på jfb plats och det är kopplat som på bilden".
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Har du redan en PSA så kan du låta den sitta men den tillför inget. Anläggningen kommer ju att skyddas av din 20A huvudsäkring/mätarsäkring. Skulle det bli bli kortslutning kommer troligen både PSA och mätarsäkringen att gå.
 
  • Gilla
GK100
  • Laddar…
T tare skrev:
Psa sitter på jfb plats och den är kopplad som på bilden
Varför skulle du vilja ändra på detta? Du har ju en komponent där som fyller samma funktion som en ren JFB och med överströmsdel högre än dina säkringar före så den kan du se som JFB och inget mer. Den är ju dessutom dyr så har du ingen användning av den på annat ställe där den är till nytta är det ju även ekonomiskt dåligt att skaffa en JFB för utbyte.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.