Hej, vi håller på och byter panel på garaget från -72. Då sittande panel, satt direkt på reglarna utan vare sig vindduk eller luftspalt så satte jag dit det, samt ny isolering.
Garaget är ett klassiskt med platt tak. Så när jag nu skall byta panelen upptill blir det ju lite intressant eftersom det blir ett annat avstånd framför allt till plåten som ligger över takkanten.
Taket har tidigare (förra ägaren) haft vattenläcka, och behöver åtgärdas. Detta ligger dock inte som vår första prio, då man löst det genom att lägga plåttak över, så ingen läcka längre. Men behöver som sagt åtgärdas längre fram.
Så då till min fråga. Med nya panelen skulle jag kunna lösa det så den sticker upp under plåten, men det blir ju inte så mycket som önskat kanske. Men räcker detta för att inte det skall komma in vatten bakom?
Dvs räcker detta som provisorisk lösning tills man byter tak i framtiden?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Det blir ju luftspalt bakom, men vill ju helst inte ha in vatten där i alla fall.
Sen när man lägger nytt tak får man lägga en till panelbit, som kapas längs med takhöjden tänkte jag, och ny plåt.