1 150 läst ·
23 svar
1k läst
23 svar
Plombera vattenelement.
- är du säker på att de är Varmvatten/vvc och inte värmerör?Perrolf skrev:
- bor du i villa och har egna avstängningar?
- bor du i flerbostadshus skulle jag inte pilla på saker själv om man är minsta osäker(vilket du är då du skriver här)
- De blir problem med vattentillförsel om de är 1-rörs system på värmerören då måste man bygla ihop rören, annars är de inga problem att plombera varken varmvattenrör eller 2-rörs värme rör.
- Bygla inte rören i ett 2 rörs system då det sabbar flöden i övriga radiatorer!
- det kan va svårt att ta reda på om man har 1 eller 2 rörs system, men de brukar finnas med sån info när man köper huset ibland.
Lycka till!
//ErfarenVVS montör
Din behöriga person är inte så behörig med den installationen.Perrolf skrev:
Några korrekta alternativ:
- Vatette Provtryckningspropp 18 med Vatette stål (VA Röd).
- Unifix med linad propp.
Och varför är det bara ena röret som behöver proppas?!
En radiator har ju två anslutningar för att få flöde.
2är proppade gängad invändigt med m14. Bultar som är kapade tätad och lin på detta klämkoppling som man ser .Krilleman skrev:
Nä men detta fungerar i detta fallet tydligen.. Allt behöver inte vara standard då kanske de har glömt de gammla beprövade metoder från för..Krilleman skrev:
Klicka här för att svara