Ska bygga nytt garage undrar om elcentralen måste sitta i fasaden eller om man kan sätta den i en innervägg?
 
O
Beror helt på vad du menar. Om du menar mätarskåpet där inkommande servisledning ansluts och elmätaren och huvudsäkring sitter så måste den sitta utanpå garaget. De flesta nätbolag har det som krav. Så här skriver t.ex. E.ON på https://www.eon.se/partners/install...ragor-och-svar-om-maetare-och-maetarskap.html
Kunden vill ha mätarskåpet inne i sin carport. Går det bra?
Nej det går inte bra. Vi måste kunna komma åt mätaren för att säkra kommunikationen med mätaren. Det är ännu viktigare idag när det finns krav på månadsavläsning. Av erfarenhet vet vi att de flesta carportar förr eller senare byggs om till garage. Då måste mätaren flyttas till utsidan. För att slippa denna onödiga kostnad för kunden är det bättre att mätarskåpet direkt placeras på ytterväggen. Därför har vi ett sådant krav.
Om du däremot menar en helt vanlig undercentral får du placera den var du vill.
 
Redigerat:
  • Gilla
IconicMoose
  • Laddar…
O Steamboy skrev:
Beror helt på vad du menar. Om du menar mätarskåpet där inkommande servisledning ansluts och elmätaren och huvudsäkring sitter så bör den sitta utanpå garaget. De flesta nätbolag har det som krav idag och brukar vara väldigt pigga på att flytta ut gamla mätcentraler som sitter inomhus, t.ex. i källaren. Om du däremot menar en helt vanlig undercentral får du placera den var du vill.

Så här skriver t.ex. E.ON på [länk]
Mätarskåpet sitter på fasaden på huset så det är bara en undercentral. Tack för svaret!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.