1 743 352 läst ·
5 732 svar
1743k läst
5,7k svar
Parkslide - varning för att köpa hus/tomt med parkslide
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 229 inlägg
Som de säger i artikeln, om man pausar arbetet kan kostnaden för bekämpningen lätt tiofaldigas när det blir aktuellt att återuppta.lars_stefan_axelsson skrev:
Hål i huvudet, om du frågar mig.
Men som med allt annat som kommer ur munnen på vår nuvarande miljöminister, blir det väl en hänvisning till det ekonomiska läget.
De resurser det här handlar om är ändå inte i närheten av vad som behövs. Man måste få med markägare och ideella krafter om man ska ha någon möjlighet att lyckas. Länsstyrelserna bör snarare satsa på att styra upp och utvärdera metoder. Som det är nu känns det mer som att de bromsar genom att varna för att röra växter som kan vara invasiva.
Ja, det var inte bra. Enligt min erfarenhet som har ett gammalt bestånd omgärdat av gräsmatta så kan man räkna med en spridningststakt via rötter på ungefär en meter per år.lars_stefan_axelsson skrev:
Beståndet är insynsskydd mellan min grannes och min tomt och tjänar dessutom som förråd till skottkärra och cementblandare och dyligt. Det är nog 70 till 80 m2 stort. Beståndet är på min sommarfastighet och växer i ett stenigt område och hade varit jobbigt att ta bort. Vi har gräsmattor som vi klipper minst varannan vecka runt beståndet. På dessa två veckor slår parkslide nya skott max 2 meter ut i gräsmattan. Därav mitt antagande att spridningshastigheten för ett fritt växande bestånd är ungefär 1 meter per år. Gräsklippare sprider inte parkslide så som vissa påstår.D Daniel 109 skrev: