167 684 läst ·
2 460 svar
168k läst
2,5k svar
Papperspåse eller plastpåse när ni handlar ?
Allvetare
· Stockholm
· 3 063 inlägg
Ja, Det tycker jag. Framförallt skatter som inte fyller någon funktion för miljön. Jag är även emot bränsleskatten. Det är en skatt som hårt för de som inte bor mitt centrum.HasseTeknik skrev:
Det är en skatt som ger massa pengar till staten men Som inte minskar bilåkandet.
Men jag förstår att du inte tycker det gör nåt. Man kan cykla
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 247 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 247 inlägg
Man tar upp olja och den kan användas till olika saker, t.ex. att tillverka plast. Plasten kan i sin tur användas till att tillverka olika saker, t.ex. plastkassar och material till sjukvården, men samma plast kan inte användas till båda delarna så när det blir ont om olja i framtiden dvs. den blir dyr så kommer det att bli väldigt dyra plastkassar och väldigt dyra sjukvårdsmaterial. Om vi idag använder mindre plast så kommer oljan att räcka längre och det dröjer längre innan den blir väldigt dyr.B Byggdjuret skrev:Men vad du missar som vanligt är att jag pratar om plastpåsar inte om sjukvården
Eftersom jag jämför med papperskassar så trodde jag att transporten var underförstådd.
Men intressant att se hur du missar en viktig del med miljön. Det är att den sak som inte tillverkats är mest miljövänlig.
Så du menar att det är bättre för miljön att jag köper speciella avfallspåsar, som jag bara använder en gång. Istället
för plastpåsen jag skulle köpt annars som jag använder två gånger, dels när jag bär hem maten och sedan för att slänga mina
sopor i. Men det är alltså bättre för miljön att jag köper en papperskasse som jag inte har någon egentlig användning av. För att sedan köpa avfallspåsar för att slänga soporna i.
Jag vet inte riktigt när vi samlade soporna i en hink för att slänga i ett sopkärl?
Det du pratar om låter snarare som den tiden långt före sopbilar och soptunnor, Då var det komposten man gick ut med.
Det avfall som blev kvar eldades väl upp.
Men vill du veta en hemlighet. Att börja som du säger skulle öka problemen med råttor lavinartat. Dessutom kommer man behöva rengöra sopkärlen efter varje tömning. Det är inte någon direkt bra idé för miljön. Eftersom man troligtvis skulle behöva rengöringsmedel som måste transporteras runt om i världen.
Just det... Jag fick aldrig något svar på mitt påpekande om det du skrev om dubbel avgift när det gäller förpackningar. Jag påpekade att lite fint att det du länkade till är ett privat företag. Den avgiften de betalar verkar inte ha någon effekt på plasten som du skrev. För det har inte förändrats något i stort när gäller plast runt förpackningar.
Tja, inte på 10 år har det hänt så mycket.
Jag anser inte att plastkassarna ska ersättas med papperskassar utan med kassar och väskor som kan användas 100-tals gånger.
Jag kommer ihåg en flickbok som utspelade sig på 30-talet i Stockholms innerstad där de gjorde just som jag skrev och jag kommer ihåg det för att jag tyckte det var så konstigt att inte ha några plastpåsar om soporna. När jag var barn så stod fortfarande plåttunnorna på rad på innergården till mormors lägenhet från 1900 i Malmö.
Okej, jag kommer ihåg att det var uppe i tråden för ett bra tag sen men jag kommer förstås inte ihåg vad jag länkade till. Jag har noterat att plastskiktet i förpackningar för mjölk och annat har blivit tunnare under åren som gått sen förpackningsinsamlingen började. Jag vet inte vad för plast du avser.
Så om bensinen/dieseln kostade 4:- / l , så skulle det alltså inte påverka hur mycket bil folk åker ?B Byggdjuret skrev:
Jo jag kan tycka att det kostar mycket pengar, men jag tar bilen till affären ( 1,5 km ) ändå av rena bekvämlighetsskäl. Cykel används när det bara ska inhandlas något lätta saker och inte veckohandlingen. Resan till fritidshuset ( 2x21 mil ) och till släkt/vänner blir ju en viss kostnad för bränslet , men det får jag ta.B Byggdjuret skrev:
Du glömde svara på min första fråga !B Byggdjuret skrev:Ja, Det tycker jag. Framförallt skatter som inte fyller någon funktion för miljön. Jag är även emot bränsleskatten. Det är en skatt som hårt för de som inte bor mitt centrum.
Det är en skatt som ger massa pengar till staten men Som inte minskar bilåkandet.
Men jag förstår att du inte tycker det gör nåt. Man kan cykla
"Men VARFÖR kan man inte ta med sig en egen kasse/påse/väska/ryggsäck...... när man ska handla mat ?"
Jag har i flera år tagit med egen bärkasse när jag handlat mat, rätt få gånger per år som jag glömt/missat och behövt köpa en kasse.HasseTeknik skrev:
Men de blir ju dock utslitna, egentligen skadade, efter en 6-15 ggr typ, så då får min kasse en sista uppgift, som soppåse.
Jag har f.ö köpt enormt få bärkassar under flera år nu, ty när jag hämtar material på grossen så tar jag ju det med en kasse, som jag inte heller då kastar bort, utan de jag tömt och som är hyfsat hela och rena används sen för att ta mat hem och slutar också sina liv som en soppåse till slut.
Jag har i princip varit så snål som möjligt, ifall jag ska ha bärkassar som soppåse.
Och jag har aldrig känt mig lockad av att köpa nya plastpåsar och inte använda dom till något annat än som soppåse.
Så jag har nog helt enkelt tänkt fortsätta som jag gjort i flera år nu, men försöker undvika att betala den där skatten, ett skattesmiteri helt enkelt.
Allvetare
· Stockholm
· 3 063 inlägg
För att yra på en massa om plaster så kan jag konstatera att du är egentligen ute och cyklar. Eftersom de flesta plastpåsar idag oftast inte görs av petroleumbaserad plast.BirgitS skrev:
Man tar upp olja och den kan användas till olika saker, t.ex. att tillverka plast. Plasten kan i sin tur användas till att tillverka olika saker, t.ex. plastkassar och material till sjukvården, men samma plast kan inte användas till båda delarna så när det blir ont om olja i framtiden dvs. den blir dyr så kommer det att bli väldigt dyra plastkassar och väldigt dyra sjukvårdsmaterial. Om vi idag använder mindre plast så kommer oljan att räcka längre och det dröjer längre innan den blir väldigt dyr.
Jag anser inte att plastkassarna ska ersättas med papperskassar utan med kassar och väskor som kan användas 100-tals gånger.
Jag kommer ihåg en flickbok som utspelade sig på 30-talet i Stockholms innerstad där de gjorde just som jag skrev och jag kommer ihåg det för att jag tyckte det var så konstigt att inte ha några plastpåsar om soporna. När jag var barn så stod fortfarande plåttunnorna på rad på innergården till mormors lägenhet från 1900 i Malmö.
Okej, jag kommer ihåg att det var uppe i tråden för ett bra tag sen men jag kommer förstås inte ihåg vad jag länkade till. Jag har noterat att plastskiktet i förpackningar för mjölk och annat har blivit tunnare under åren som gått sen förpackningsinsamlingen började. Jag vet inte vad för plast du avser.
Jobbigt att politikerna glömde tänka på sjukvården som alternativ till att införa plastpåseskatten.
Ingen verkar faktiskt vara orolig för att plasten ska ta slut. Men din oro kan jag berätta att om vi tar ditt resonemang så kommer plasten ta slut även om vi inte an använder plastpåsar alls. Utan tvättar våra soptunnor efter varje soptömning. Vi kommer även använda rengöringsmedel. Trots allt detta så kommer sjukhuset tillslut inte ha några plastprodukter alls.
Ska vi Prata om plast och onödig plast där jag tror att vi kommer vara överens om en del.
Plast är och kommer alltid vara bra förpackningsmaterial och även bra till köksgeråd t.ex. Plasten måste finnas.
Men den onödiga plasten hittar man dels i butiken. 50cl läsk har plast runt pappbotten. Där borde man kunna Halvera mängden plast minst.
Jordgubbssylten kan man ta bort all plast runt. Det är egentligen bara å kolla när de plockar upp varor hur mycket plast som slängs. Allt är bara förpackningsmaterial. Okej, en del behövs. Den här mängden har inte synbart minskat på 10år... Så mycket plast för så lite. Det måste gå att spara mycket pengar genom där det går bara halvera mängden. Nu pratar jag bara om kostnaden för själva plasten.
Jag tycker att man borde ge sig på den biten istället för som nu plastpåsar.
Allvetare
· Stockholm
· 3 063 inlägg
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 247 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 247 inlägg
Det går inte i längden att odla sockerrör för att framställa plastkassar till hela världen, åkermarken behövs till mat.B Byggdjuret skrev:
Men det tar längre tid.B Byggdjuret skrev:
Det ena utesluter inte det andra.B Byggdjuret skrev:
Ja, men då är ju problemet löst. De, som är för lata och/eller vill förbruka extra mycket plast i form av bärkassar, får betala lite extra för det nöjet. Samma typ av resonemang kan f.ö. användas mot papperskassarna också, men de har åtminstone en fördel i.o.m. att de är snabbare nedbrytbara.B Byggdjuret skrev:
Men dom påsarna som är ”gratis” i affärerna väger så otroligt mycket mer än dom tunna plastpåsarna så du förlorar pengar om du väger frukt/grönt med dom.tttomten skrev: