Hej!
Tegelfasad mot sydväst är i behov av reparation av ett antal fogar (ej fasaden på bilden). Huset är byggt tidigt 80-tal och ligger på västkusten. Vilket murbruk skall man använda?
Tegelfasad mot sydväst är i behov av reparation av ett antal fogar (ej fasaden på bilden). Huset är byggt tidigt 80-tal och ligger på västkusten. Vilket murbruk skall man använda?
Japp, här kommer ett par bilder. Finns även ett fönsterbräde där fogen mellan stenarna är porös på sina ställen, se bild. Tänkte fräsa ur med pinnfräs där det behövs och sleva i ny fog. Där det är djupare kanske man skall bila bort bruket? Vill bara inte att stenarna lossnar. Skall man använda B-bruk efteråt eller ha ett mjukare C-bruk?Rejäl skrev:
Ja det det är dags för omfogning, man fräser ut 25-30mm som sedan tvättas innan man fogar med nytt B bruk..C Calleberre skrev:Japp, här kommer ett par bilder. Finns även ett fönsterbräde där fogen mellan stenarna är porös på sina ställen, se bild. Tänkte fräsa ur med pinnfräs där det behövs och sleva i ny fog. Där det är djupare kanske man skall bila bort bruket? Vill bara inte att stenarna lossnar. Skall man använda B-bruk efteråt eller ha ett mjukare C-bruk?
Klicka här för att svara




