Har precis flyttat in i ett nytt hus och överallt har vi ny el med jordade takuttag. Läste mig till att ojordade armaturer med "två rutor" är ok att koppla in, har en del nya lampor som alla är sådana så de har jag satt upp.

Till min fråga. När jag däremot kollar våra äldre armaturer har vi flera som ser ut så här. Blir osäker på dem, är de jordade? Sitter bara blå och bruna sladdar men har ju ett tredje uttag där en metallgrej sticker in.
Vad gäller för dessa? Kan jag sätta upp dem och i så fall hur? Är långt ifrån några dyrgripar så inte värt att lämna in för omkoppling om det skulle behövas
 
  • Elanslutning av äldre lampa med blå och brun sladd kopplade till en ljuspunkt; osäkerhet kring jordning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Noterade just att en av de andra lamporna med samma "sladdragning" har andra symboler på klisterlappen. Gäller något annat för den?
 
  • Elsladd med flätad kabel, anslutningsblock och klisterlappar med varnings- och produktinformation.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Den på bilden är jordad. Jordtråden ansluts till mittenstiftet.

Edit:
Klass 1 innebär att den är skyddsjordad. Det står på båda dina bilder.
 
  • Gilla
Jennije och 1 till
  • Laddar…
A Avemo skrev:
Den på bilden är jordad. Jordtråden ansluts till mittenstiftet.

Edit:
Klass 1 innebär att den är skyddsjordad. Det står på båda dina bilder.
Å tack snälla! Då sätter jag upp dem med en jordad kontakt
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.