Hej,

Jag har precis låtit lägga ny fiskbensparkett i 2 rum och samtidigt slipat upp och lackerat 3 andra rum.

Den nylagda parketten ser vid första anblick bra ut, men det förekommer en hel del glipor/springor mellan stavarna. Det är även någon trasig bit nedlagd samt att det saknas en ”3kant” mot listband.

När det skulle matchas in mot övergång till befintligt rum missades det att preppa undergolvet så det blev jämnt. Firman löste detta genom att punktslipa ner där nya golvet var högre. - Vilket innebär att man nu känner en ”dal” i övergången, lite som att kliva ner i ett hål.

Det befintliga golvet som slipades bad jag om att få glipor igenfyllda (tänkte då spackel i samband med slipning) detta gjordes inte. De har istället försökt ta någon enstaka springa med fog.


Det är även en del ojämnheter i lack och man ser slipspår på sina ställen (både på nya och gamla golvet).


Jag känner inte att det är ett resultat som man kan vara nöjd med. Det är dock första gången jag låter slipa/lägga fiskbensparkett.

- Golvfirman erbjöd lite rabatt på slipningen av 1 rum. Jag känner dock att hela golvet behöver slipas om, spacklas och lackas för att detta ska bli bra.

Övergången mellan gammalt/nytt visste jag skulle bli klar skillnad i nyans, även om det möjligt hade gått att matcha in lite mer..

Har jag för höga förväntningar/krav?
 
  • Fiskbensparkett med springor mellan stavarna och en trasig bit, visar bristfällig installation och kvalitetsproblem i golvläggningen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med glipa mellan stavar och trasig bit, visar brister i golvläggningen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med glipor mellan stavarna och en ojämn yta synlig efter slipning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild på fiskbensparkettgolv med synliga springor mellan stavarna och en saknad triangelbit vid väggen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med en glipa mellan stavarna och ojämnt slipad yta. En trasig bit och bristande passform vid kanterna syns.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med glipor och en saknad triangel mot listbandet vid väggen. Röd pil markerar ett problemområde.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med glipor och en ojämn övergång till ett annat rum; nära en vit vägg. Skador och slipspår syns på golvet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fiskbensparkett med synliga glipor och trasiga bitar nära en skåplucka.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av fiskbensparkett med pilar som pekar mot glipor mellan stavarna och ojämnheter i övergången mellan nytt och gammalt golv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Be dem slipa om och fixa den triangel biten som saknas, jag skulle inte accepterat
 
  • Gilla
Marlen Eskilsson
  • Laddar…
Ja, det blir omslipning. Måste dock fråga, är gliporna acceptabla på ett helt nylagt golv?

Antar att dessa kommer växa under vinterhalvåret. Bör väl ha spacklats i samband med första slipningen?
 
Jag är inte imponerad. Jag har lagt ett par stavparkettgolv och de har inga glipor. Alla stavar i en leverans är inte 100% och de som inte håller måttet kan troligtvis användas mot väggarna där den dåliga delen kan sågas bort. Dina golv tycks ha flera dåliga bitar mitt i golvet.

Med en kap och gersåg är det enkelt att finjustera bitar ner på 1/10 mm noggrannhet. Ser ut som din golvläggare struntade i finjusteringen av de bitar som behöver lite extra finlir.
 
S Sabelns skrev:
Jag känner dock att hela golvet behöver slipas om, spacklas och lackas för att detta ska bli bra.
Så kan man känna. Men jag ser inte varför man skulle behöva göra om allt.
S Sabelns skrev:
Övergången mellan gammalt/nytt visste jag skulle bli klar skillnad i nyans, även om det möjligt hade gått att matcha in lite mer.
Med tiden kommer den skillnaden försvinna.
S Sabelns skrev:
Har jag för höga förväntningar/krav?
Det får du avgöra själv. Det finns inget facit. Om man är nöjd eller inte bestämmer man själv.

Att det kommer att finnas sprickor i ett parkettgolv får man räkna med. Sprickorna "lever" dvs blir större och mindre med årstiderna. Pga luftfuktigheten. Så att spackla skulle inte jag göra. Men man gör som man vill.

Det nya golvets sprickor och hål beror på defekta stavar. Det tycker jag inte man skall acceptera. Att fixa sådana fel bör firman klara ganska enkelt. Utan att slipa och lacka om hela golvet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.