Hej!
Jag och min fru köpte en jättefin gammal ljuskrona på en loppis i somras.
Lamphållarna var i riktigt dåligt skick liksom kablarna.

Lamphållarna är nu utbytta och även kablarna. Det jag behöver hjälp med är hur jag ska koppla ihop dom sex lampkablarna till den kabel med tre ledare som sen kopplas in i lampkontakten i taket?

Någon som skulle kunna hjälp mig med vad jag behöver och hur jag ska göra? :-)

Gammal ljuskrona med utbytta lamphållare och nya kablar står på ett bord, redo för elanslutning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Gammal ljuskrona med utbytta lamphållare och nya vita elkablar okopplade och hängande löst.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ska ni ha krontändning på den?

Ta bort/byt ut den enkelisolerad tråden som går genom kedjan, där får det inte vara enkelisolerat.

Om ni ska ha krontändning så är det bäst att gå ner med två kablar från kontakten uppe till samlingspunkten i botten. Koppla sedan hälften av dom blå trådarna i vita kablarna till ena nergående kabelns blåa tråd, koppla samman dom bruna trådarna i ovan nämnda kablar.
Koppla resterande kablar på samma sätt. Uppe i kontakten kopplar du ihop dom två blå kablarna och kopplar dom i kronkontaktens nollskruv, sedan kvarvarande bruna trådar till var sin "L"-skruv i kronkontakten.

Utan krontändning: koppla samman alla blåa trådar med blå tråd från N-skruven i kontakten, koppla samman alla bruna trådar med brun tråd från L-skruven i kontakten.

Beroende på om du kan göra så att det alltid är minst två isolerskikt mellan trådarna och lampans metall så kan det bli så att den bara får anslutas och användas i ett "isolerat"rum där det inte finns någon skyddsjord indraget.
 
  • Gilla
Björnberger
  • Laddar…
Nä, tanken är inta att vi ska ha krontändning på den. Vi har även bara en knapp på väggen till lampan.
Hur kopplar jag lättast samman sex st trådar då det dessutom är lite ont om plats där kopplingen måste vara?
 
Wago221, "blåbär" (klämhylsa) kan ej rätta namnet.
 
  • Gilla
Björnberger
  • Laddar…
Eftersom vi inte ska ha "krontändning" på den innebär det att det räcker med att ha en tvåledad kabel upp genom kedjan till kontakten i taket?
 
Wago221 funkar kanon, du kommer behöva fyra stycken 5-poliga totalt eftersom man inte får/bör ha två trådar under samma klämma, du behöver minst 7 platser.
 
Vågar knappt skriva detta men två Torix. :o Sedan vet jag egentligen inte hur lämpligt det är med kopplingsklämmor i en "metallkapsling" i en lampa. Känns väl sådär men det kanske är OK?
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Då kontrar jag med sockerbit!

Jag ser inte att frågan om skyddsjordning tagits upp i tråden. Lampan behöver skyddsjordas, om man inte isolerar dessa skarvar med krympslang eller dylikt, och om lamphållarna är av typen som stöder dubbel isolering.
 
  • Gilla
hsd
  • Laddar…
@Bo, delvist tog jag upp det i mitt första svar sista stycket.
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.