Hej!
Har en camina wärmo insats av lite äldre modell i spisen hemma.
Tidigare husägare har inte orkat koppla elen ordentligt utan det ligger ett nystan med kabel typ lampsladd, med stickpropp, som vi kopplar in när vi ska elda.
Vill ju fixa det där, men drar mig lite för det. Ett antal decimeter murad spis som måste spåras i för att lägga i kabel, och sen har vi ju elektrikerkostnad osv, så det har blivit liggande.
Dessutom har jag under en tid funderat på om man inte skulle kunna bygga om fläktinsatsen så den gick på svagström istället, med trafo/batteri som drift. En av funktionerna med spisen är ju att fungera som nödvärme vid strömavbrott.
Efter besök på clas ohlson häromdagen, började jag fundera på de sladdlösa kaminfläktarna som de har:
http://www.clasohlson.com/se/Kaminfläkt-med-4-blad/Pr409837002
Är det här en teknik man på ett rimligt sätt skulle kunna meka in i en insats? Nån av er som har bättre koll än jag som vet om det är jämförbara watt-tal man får ut ur en classe-fläkt, och som skulle krävas för att driva spisinsatsen?
1 756 läst · 1 svar
2k läst
1 svar
Modifiera spisinsats
-
16 jan 2016 01:37 #2
Den är rolig den där men det blir inte direkt så att gardinerna står rakt ut när den startar.