Flera trådar försvåras av ovilja (?) att ladda upp dokument med potentiellt identifierande uppgifter. Många kanske tycker att det är svårt att på ett enkelt sätt maskera tex pdf dokument (så är de heller inte kan avmaskeras) och avstår helt.

Det finns verktyg online som hjälper till med detta, kan något sådant eller liknande byggas in som funktion så tror jag att det kan underlätta.
 
Redigerat:
  • Gilla
Dowser4711 och 1 till
  • Laddar…
Unikt namn
Det enklaste sättet att bara öppna dokumentet på mobilen & ta en skärmdump (volym ner + power på Samsung) Sedan kludda över det som är känsligt med det inbyggda ritverktyget i mobilen.


Men beroende på dokumentens beskaffenhet så går det ofta att med Google fylla i luckorna och lägga puzzlet om vilka ärendet gäller och vem TS sannolikt är, trots att det absolut uppenbara maskeras.

Det kan ju finnas många anledningar att vissa personer vill vara anonyma och man får ju ha viss respekt för det. Inte sällan känns det som extra information efterfrågas lika mycket av nyfikenhet som vilja att hjälpa.
 
  • Gilla
Per Eskilsson och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.