GK100 skrev:
...
Har du någonsin (haft) fel? :)
Ja, jag trodde jag hade fel en gång, men det var naturligtvis fel :D

Oj, vad jag skämdes :o
 
  • Gilla
yxis och 2 till
  • Laddar…
Har monterat ihop en armatur nu. Måste sånt här vara byggsatser?? Instruktionen är obegriplig, bara en massa små bilder och så står det "click" överallt. Det ska väl låta klick när man trycker ihop grejerna. Gick dock att lista ut hur allt skulle sitta, men hade hellre sluppit ett pussel.

Men som sagt. Spännena är riktigt usla. Tog lite bilder på ett av spännena. Två av spännena gick isär när jag skulle låsa fast kåpan. Syns på bilderna hur rejält byggda dom är. Inte.
IMG_5429.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
IMG_5430.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
IMG_5432.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Dessutom känns dom också obekväma att lossa. Det kanske är tänkt att man ska använda en skruvmejsel för att bända lös dem. ?

När man lossar dem är det dessutom lätt hänt att dom inte svänger undan nog mycket för att lossa själva kåpan. Om man då trycker bak dem lite mer, så lossnar de från plasten. Inte svårt att trycka fast dem men känns inte proffsigt.

Min gamla armatur (som det visserligen står ett E-nummer på, och troligtvis var lite dyrare) har spännen som både är bekväma att hantera, samt att de är rejält byggda och inte ramlar sönder i första taget.

Jag kommer att kontakta Granngården på måndag, för så här ska det ju inte vara. Nu valde jag ju bort Feltema för att slippa det värsta skräpet, men det här var inte mycket bättre.

I övrigt kändes det bra med T8-rör och HF-don. Synd att spännena är så dåliga. Visst skulle jag kunna montera upp dem och använda, för man byter ju inte lysrör så ofta. Men har dom fuskat så mycket med något så enkelt vågar jag inte fundera på vad dom snålat in på annat (exempelvis HF-donen).

Bara att jaga vidare.
 
Det brukar vara nån orsak till att en del saker är billiga och andra kostar mer och det är nästan alltid så att man får det man betalar för.
 
Vad får man betala för en kvalitetsarmatur 2x36W T8 med HF-don och IP65, D och F-märkt? Och var köper man en sån armatur?
 
En liten uppföljning på tråden.

Jag blev lat och orkade aldrig gå tillbaka med lysrören. Monterade därför upp lysrören (köpta på Granngården) i snickeriet. Som jämförelse monterade jag även upp ett T5-lysrör från Jula i ett intilliggande rum.

Efter att ha använt lysrören en hel vinter och vår vill jag ge följande betyg:

T8-lysrör från Granngården
- Värdelösa spännen, obekväma att lossa och går lätt isär. (Måste dock nämnas att spännena sitter fast, lossnar inte och man behöver förstås inte byta lysrör så ofta).
+ Lysrören tänder snabbt. Och då menar jag snabbt. Jag märker ingen som helst fördröjning efter att jag tryckt på strömbrytaren.
+ Bra ljus

Överlag är jag mycket nöjd med lysrören. Hade dom bara haft vettiga spännen hade det varit full poäng.

Lysrör T5 från Jula
+ Dom lyser. Man slipper mörker. (det enda positiva jag kan hitta)
- Tar LÅÅÅÅNG tid att tända (trots T5-lysrör).
- Lyser svagt första 10 sekunderna efter tändning
- Lika långsamma oavsett rumstemperatur (testat i både -20 och +20).

Nu när jag sett skillnaden skulle jag inte slösa några som helst pengar på skiten från Jula.

Elektroniken i Granngårdens lysrör är helt otroligt mycket bättre än den från Jula.
 
  • Gilla
GK100 och 2 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.