Hej på er alla husbyggare!

Jag har en fundering gällande min krypgrund som är under en utbyggd del av huset, resten har källare.
Funderingen gäller om man ska låta den vara uteluftsventilerad som den är idag eller om man ska lägga byggplast på marken ( består av makadam så det blir nog geoduk först och sen plast) och sätta igen alla ventilationer och täta luckan redan nu även om jag inte har råd med en sorptionsavfuktare för tillfället.

Blir det i bättre, ingen skillnad eller rent av sämre förhållanden i grunden om man tätar innan avfuktning?

Har lite fukt i grunden som det är nu, dock har jag ingen fuktmätare så jag vet inte exakt. Ser iallafall att blindbottenskivorna har börjat bågna och man känner att det är lite fuktigare där inne..

Hoppas att någon av er har ett bättre svar än dem man får från folket i min omgivning som påstås veta trots att svaren varierar;)
 
Plast på marken är normalt bra vad jag förstått. När det gäller ventilerna så öppnar jag dem tidigt på våren och stänger dem sent på sommaren. Men det finns det olika uppfattningar om.
 
Börja med att lägga plast, och köp en fuktmätare ... Sen kollar du hur fuktigt det är, med ventilation... Är det bra, så är det.. Är det fortfarande fuktigt så kommer du nog inte undan avfuktaren ...
 
  • Gilla
Workingclasshero
  • Laddar…
Precis, avfuktare har jag ställt in mig på att jag säkerligen kommer att behöva, frågan är om jag skjuter mig i foten om jag gör de andra förberedelserna innan jag har möjlighet att installera en eller om man ska låta det vara som det är så länge och bara säkra upp mot mössen som tydligen tycker om att gå in där och dö i blindbotten..
Luktade inte rosor förra hösten direkt om man säger så;)
 
D Daniel 109 skrev:
Plast på marken är normalt bra vad jag förstått. När det gäller ventilerna så öppnar jag dem tidigt på våren och stänger dem sent på sommaren. Men det finns det olika uppfattningar om.
Borde väl vara tvärtom som är bäst. Varm luft som kommer in i kallare utrymme får ju kraftigt ökad relativ luftfuktighet.
 
På våren är det normalt sett rellativt torrt. Tanken är att temperaturen ska följa med upp när det blir varmare ute. Framåtr sendommaren när det blir fuktigare och sedan även kallare vill man hålla fukt och kyla ute. Men jag har inte mätt för att verifiera att det funkar. Min far gjorde så och den grunden var i alla fall frisk. Men det är inte ett bevis för att det är det bästa sättet.

På vintern vill man inte ha öppet efter som det kyler utbgrunden, det medför kalla golv och högre risk för fukt framåt sommaren.
 
Loggning av fukt och temp i min krypgrund med öppna ventiler under ett år. Det blir fuktigt på sommaren.....
Diagram som visar loggning av luftfuktighet (röd linje) och temperatur (blå linje) i en krypgrund under året 2015-2016.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
K Kane skrev:
Loggning av fukt och temp i min krypgrund med öppna ventiler under ett år. Det blir fuktigt på sommaren.....
[bild]
Är skalan till vänster relativ luftfuktighet så är det väl bättre att vända på det, det är ju enbart en kortare tid under vinter som det INTE är fuktigt ... ;)
 
Det blir fuktigare på sommaren......:cool:

(Fast nu har jag stängda ventiler och avfuktare)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.