L
Hej,

Uppdatering #10?

Säljaren verkar tillmötesgående och hon har fått rådet att låta en opartisk snickare komma ut och lämna en offert, och utefter det lär vi diskutera oss fram till en rimlig ersättning.

Jag kanske har tur i detta fall att säljarna är tillmötesgående, hur som helst verkar det bli en smidig lösning::

Frågan är VAD tycker ni att snickaren ska lämna offert på, egentligen?
Husbocken fanns i väggarna där på bottenvåningen, takstolar och golv.
Angående takstolar så får han väl avgöra om man kan stabilisera upp eller om man bör byta ut dem.
Angående väggar och golv, bör offerten inkludera lägga nytt golv och bryta upp gips för att se hur mycket masken har ätit, samt återuppbyggnad av väggen?

Svårt de här.. Jag förstår att jag inte kan förvänta mig helt nytt, men vad bör rimligtvis ingå...
 
C
L Nichlas123 skrev:
Svårt de här.. Jag förstår att jag inte kan förvänta mig helt nytt, men vad bör rimligtvis ingå...
Om man resonerar lite som försäkringsbolag brukar resonera;
Det du själv börjat riva bort av andra skäl än att det är skadat ersätts inte. Det drabbar dig ju inte ekonomiskt eftersom du ändå tänkt riva ut det.
Allt annat räknar man med återställning till samma standard som den ursprungliga. Sedan gör man ett åldersavdrag.

I och med att detta i princip handlar om ett dolt fel är det inte heller rimligt att räkna med sådant som hade kunnat upptäckas vid besiktning.

P.s. däremot bör man nog inkludera alla kostnader för nödvändig "förstörande" undersökning för att klarlägga skadornas omfattning. Inklusive återställning enligt ovanstående princip.
 
Redigerat:
  • Gilla
Anonymiserad 168520 och 2 till
  • Laddar…
Om jag minns rätt så är det inte orimligt att behöva ta upp hål för att fullgöra sin undersökningsplikt. Jag vet inte om vinden skulle klassas som riskzon?
Jag vet att det krävs för krypgrund. Men där vet vi alla att det är riskzon....
Huruvida man skulle se något om man gör en lucka och tittar för man kan inte kliva upp där troligtvis
Dock är jag inte helt säker på det jag säger:D
 
L
Sista uppdateringen: Säljarna och vi kom överens om 70' i ersättning.
Vi är nöjda med det och säljarna också.

Skönt att slippa dra det till tingsrätt och grejer.

Tack för alla era svar :)
 
  • Gilla
Vardagsrum och 11 till
  • Laddar…
Låter som en bra deal.
En process vet man aldrig hur den slutar.
Mer än att advokaterna blir glada.

Det är en sak att ha rätt... En annan att få rätt.

Det är alltid bättre att komma överens utanför rättsalen.

Tack för att du berättade hur det slutade!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.