Jag skall byta ut en gammal diazed central. Jag har köpt en 18 modulera vred Hager Gamma men då den är smalare än diazed så kommer vissa rör för några grupper ut vid sidan om. Så tänker köpa en till Hager Gamma och sätta bredvid.

Hur kopplar man ihop centralerna på bästa sätt. Kommer ju ut olika grupper i rören vid den nya som skall sitta på samma JFB som den andra centralen.

Tänkte sätta plintar i den nya och sedan koppla vidare till dvärgar i den andra. Hur hade ni kopplat det?
 
Mikael_L
Jag har satt två gamma kloss mot varandra någon gång.
Sen klippt ut ganska rejält av kåporna där de ligger mot varandra och sen bara dragit det som behövts mellan.
 
Fk är ju inte så dyrt att dra om de få grupperna för att slippa skarva. Sen är de alltid ett meckar att få en snygg lösning med trådar/kablarna mellan centralerna, gamma mfl har ju en lodrät plastdel som håller dinskenorna som man behöver komma översyn om man ska gå genom sidorna. Saknar eller så har jag missat snygga färdiga lösningar för att fixera trådar och kablarna emellan och snyggt montera dem ihop
 
Mikael_L
Man kan ju också styra mycket genom hur de två kapslingarna konfigureras, t.ex. sätta säkringar i den undre raden, hela vägen genom båda centralerna och ha övre raden fri (eller nästan fri) för ytterligare utrustning, tidur och sånt.
 
Mikael_L
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
De finns i bottendelen som skruvas i väggen på varje hörn en klack som går ut i linje med kåpan så sätter du bottendelearna dikt ihop ska även kåporna komma ihop. De finns även svarta klips att trycka i(har aldrig sett dem att köpa någonstans). Men om du kikar på bilden nedan med klipsen ser du nedanför dem att den vita plasten går ihop med varandra

https://www.hager.se/ecatimages/large/GAMMA_EXPERTTIPS-04.jpg
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.