125 478 läst ·
1 757 svar
125k läst
1,8k svar
Köpa villa i Sollentuna utan fiber - går det att leva med 5G år 2025?
Detta känns inte alls sant generellt.L lbgu skrev:
Alla som har fiber via gruppanslutning kommer ha en billigare anslutning via fiber. Eller kanske rättare sagt, bättre pris/prestanda.
Även utanför det finns det ju goda möjligheter att byta operatör och sänka priset. Jag betalar just nu 379kr per månad för 1000/1000.
Dyrast är det att köpa av de stora tjänsteleverantörerna i de öppna näten.
Förövrigt förespråkar jag fiber OCH mobilt. Inte det ena eller det andra.
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 874 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 874 inlägg
Fast ofta kan mobilabonnemang vara begränsade med t.ex. datamängd. Sen krävs det någon lösning med flera sim-kort (typ familjeabonnemang) för att få internetåtkomst hemma när mobilägaren är ute. Funkar givetvis bra i enpersonshushåll.MathiasS skrev:
Men i sak är väl detta ett starkt argument för mobilt bredband jämfört med fiber, då du ofta med en relativt liten extrakostnad kan uppgradera ditt mobilabonnemang så att det går att få en fungerande bredbandslösning hemma.
Ja, det fungerar rent generellt sett.nikasp skrev:
Kollar på en villa nära oss som såklart saknar fiber. Har det både i nuvarande villa och torpet och det fungerar jättebra.
Blir förmodligen jättedyrt att dra in i efterhand så frågan är om man 2025 kan vara två personer som jobbar mycket hemifrån samt två barn som streamar film och spelar en del över 5G?
Finns 5G med på riktigt obegränsad mängd data? Är det stabilt och att lita på, viktigt med tanke på våra jobb. Hur mycket betalar ni per månad?
Har du bra täckning i era mobiler så kommer det troligtvis vara liknande hastigheter på mobilt bredband.
Kan ju givetvis skilja sig från område till område beroende vilken operatör du har, topografi, avstånd et.c.
Pröva, du har 14 dagars ångerrätt.
För att förtydliga. När jag säger att jag förespråkar båda alternativen så menar jag inte att man ska ha två abonnemang för huset endast. Jag menar att jag vill ha ett fiberabonnemang till saker som inte rör på sig och ett mobilt abonnemang för saker som är just mobila.L lbgu skrev:Fast ofta kan mobilabonnemang vara begränsade med t.ex. datamängd. Sen krävs det någon lösning med flera sim-kort (typ familjeabonnemang) för att få internetåtkomst hemma när mobilägaren är ute. Funkar givetvis bra i enpersonshushåll.
Men i sak är väl detta ett starkt argument för mobilt bredband jämfört med fiber, då du ofta med en relativt liten extrakostnad kan uppgradera ditt mobilabonnemang så att det går att få en fungerande bredbandslösning hemma.
Att jag sedan kan använda mobilen för att tillfälligt ansluta huset till internet via mobilt bredband är ju en bonus, men något som jag aldrig behövt använda eftersom fibern är så stabil. Jag behöver inte ha något speciellt abonnemang för det. Att koppla upp andra saker via mobilen när jag inte är hemma, det gör jag dock ofta.
Hur kopplar du in den via kabel?MultiMan skrev:
Exakt. Eller så köper du ett abonnemang med väldigt liten datavolym. Man kan ju anta att du fortfarande vill kunna använda en parkeringsapp, använda mobilt bank-id och kanske, kors i taket, även betala med telefonen ibland.A A-Man_08 skrev:
Vad nu det har med något att göra.L lbgu skrev:
Säljare är säljare. Men att husets värde påverkas positivt av att man har installerat fiber stämmer.L lbgu skrev:När jag förklarade för fiberförsäljaren att jag inte hade behov av fiber så kom argumentet att oavsett om jag använde det eller ej så skulle det vara en bra affär för mig att installera fiber eftersom husets värde skulle öka. Rimligtvis måste ju säljaren menat att husets värde skulle öka mer än kostnaden för att installera.
Jag har även hört från andra att detta argument används.
Självklart blir brist på installerad fiber en nackdel, vilket kan påverka beslutet om vilket hus man vill gå in i budgivning för.L lbgu skrev:
Vet inte vad du menar med att vara i två budgivningar samtidigt… det gör man väl sällan om någonsin.
Är ingen fiber installerad i ett hus så kan det bli en tråkig räkning för köparen efter att husaffären är genomförd. I värsta fall kanske det inte ens går att få fiber installerad inom rimlig tid.
Vet inte vad du menar med att inte behöva fiber, de flesta behöver ju det idag, allt mer streamas över internet så behovet ökar dessutom hela tiden.