KC Murbruk B eller C för att foga om tegelmurfogar?
Huset är byggt 1967.
Har hört rekommendationer på både B och C bruk.
Kanske inte är så pjåskigt?
 
  • Gilla
Bobby Bobbson
  • Laddar…
Kollade med Finja som sa att om huset är från 60-talet sä är det troligen så att KC murbruk använts.

De anser att B bruk skall användas för omfogning (Finja KC Mur o Putsbruk B).
 
  • Gilla
Phasio och 1 till
  • Laddar…
hej!
köp murcement A istället och blanda detta med mursand (0-4mm)...
det går med b-bruk eller c-bruk , det är bara det att det blir en väldigt ljust när det torkar så de fogarna kommer att synas väldigt matkant. om du blandar murcement a och sand själv så blir inte det bruket så ljust i färgen mer likt orginalet..
 
Fast då får man ju inte med ngn kalk (murcement och sand). Som jag förstått det är det viktigt att ha med kalk i murbruket. Varför vet jag inte.
 
har varit murare i 10 år och när vi har murat fasader så blandar vi murcement A (gullex) och sand om vi inte har infärgat bruk..
 
Anledningen till att du vill ha ett kalkbaserat bruk är att det är flexibelt (kan deformeras förhållandevis kraftigt i förhållande till cement). Kalkbruket kan alltså anpassa sig till rörelser i fasaden.
En viktigare anledning är dock att kalkbruket är mjukare än tegelstenen medan cement är hårdare. Får du rörelser i fasaden (tex sättning) så kommer bruket att ta stryk först, har du cementbruk så är det tegelstenen som kommer att skadas först.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.