52 790 läst ·
181 svar
53k läst
181 svar
Käpp märkt ”FG Linje” på min gräsmatta
Det mest troliga är att en annan person anmält TS till kommunen angående annektering av kommunens mark. Om så är fallet måste den kommunala tjänstemannen som får ärendet agera annars är det tjänstefel.S sin skrev:Nä inte i princip eller rent juridiskt.
Men i syfte att spara resurser så hade den vettliga och förnuftiga vägen här varit att handläggaren på kommunen tagit en snabb titt på trappen och konstaterat att 1) den verkar gammal 2) Den är inte inte i vägen för någon. Sen tagit ett snabbt beslut om att gå vidare till mer väsentliga uppgifter.
Som tjänsteman kan man inte sitta själv och hitta på vad som är väsentliga uppgifter.
Sen tycker jag det är orimligt att tjafsa om trappan eftersom den är så gammal och därmed kan antas tillhöra kommunen själva. Bättre att informera att användandet av kommunens mark ska upphöra.
Hur vida det är vettigt av kommunen att upprätthålla sina gränser beror väl lite på omständigheterna, om TS gräsmatta vetter mot tex en parkyta gör ju det faktum att TS klipper ytan ihop med sin egen att för den som inte vet exakt vart gränsen går uppfattas den som en del av TS tomt, dvs man beträder den inte och där av har man begränsat andras fria rörlighet. Är det så att marken i fråga ligger inom strandskydd gäller även andra regler och privatisering är inte tillåten och speciellt inte av annans mark.
Eller kanske någon annan och kommunen såg över hela området. Efter som TS inte planterat häck eller på annat sätt spärrat av kommunal mark är det nog inte den som orsakar mest irritation.
Har du en källa på det?D Bubblebubb skrev:
Den bedömningen gör de flesta tjänstemän hela tiden.D Bubblebubb skrev:
Läser man från början så kan jag tänka mig att det rör sig om en genomgång/inventering i området där TS bor, han nämner att ett mindre antal av de utsatta käpparna är längs hans tomtgräns.D Bubblebubb skrev:Det mest troliga är att en annan person anmält TS till kommunen angående annektering av kommunens mark. Om så är fallet måste den kommunala tjänstemannen som får ärendet agera annars är det tjänstefel.
Som tjänsteman kan man inte sitta själv och hitta på vad som är väsentliga uppgifter.
Sen tycker jag det är orimligt att tjafsa om trappan eftersom den är så gammal och därmed kan antas tillhöra kommunen själva. Bättre att informera att användandet av kommunens mark ska upphöra.
Visst är det så att man som tjänsteman är styrd av regelverk, policies, arbetsbeskrivningar och lagstiftning. Men samtidigt som gammal tjänsteman så vet jag att finns det i många fall mer eller mindre smidiga sätt att tolka och tillämpa dessa på
Ja man får ju fråga kommunen hur detta uppkommit för att få ett korrekt svar.S sin skrev:Läser man från början så kan jag tänka mig att det rör sig om en genomgång/inventering i området där TS bor, han nämner att ett mindre antal av de utsatta käpparna är längs hans tomtgräns.
Visst är det så att man som tjänsteman är styrd av regelverk, policies, arbetsbeskrivningar och lagstiftning. Men samtidigt som gammal tjänsteman så vet jag att finns det i många fall mer eller mindre smidiga sätt att tolka och tillämpa dessa på![]()
Men det är ju inte lika kul som att spekulera på BH, det är ju vad forumet går ut på, hitta på scenarion och aldrig riktigt ta reda på sanningen.
Nej det förstår jag inte. Du framställer dig som insatt i hur lagstiftningen kring tillsynsärenden ser ut och därför trodde jag att du hade en uppfattning om hur noggrant ett "fall" som detta måste utredas innan beslut om "nedläggning" tas.D Bubblebubb skrev:
Att skriva allmän information på kommunens hemsida låter väl som en lämplig nivå tänker jag.D Daniel 109 skrev:
Men att ägna sig åt gränsutmarkeringar, platsbesök, personliga brev... ja då börjar det kosta personaltimmar, där skulle jag vara lite skeptiskt till om det alltid är förenligt med god hushållning av kommunens resurser. Men det är klart, ska kommunen dra fram en ny VA-ledning där så måste ju det jobbet göras. Eller om fastighetsägare blockerar allmänhetens fina strandpromenad. Klipper man kommunens illa skötta mark utanför sin tomt så tycker jag definitivt inte att kommunen ska lägga resurser på att få det att upphöra.
Det ska givetvis utredas och beslutas om det är lagstridigt. Vad mer ska du ha för svar. Vill du effektivisera kommunens arbeta behöver du prata med dem om antal sekunder per ärende.Alfredo skrev:
Det finns inget givetvis här som jag ser det. Varför skulle inte en kommunal tjänsteman tämligen skönsmässigt kunna avfärda detta som en struntsak som inte bör utredas vidare?D Bubblebubb skrev:
Om du jämför med exempelvis en polis så är grunden att en polis som får kännedom om ett brott ska rapportera detta. En polis har dock möjlighet till rapporteftergift om det handlar om "småsaker". Jag finner det inte osannolikt att liknande "avskrivningsmöjligheter" finns även inom kommunal förvaltning.
Ja men om man avfärdar det så är det utrett att man inte tar det vidare.Alfredo skrev:
Det finns inget givetvis här som jag ser det. Varför skulle inte en kommunal tjänsteman tämligen skönsmässigt kunna avfärda detta som en struntsak som inte bör utredas vidare?
Om du jämför med exempelvis en polis så är grunden att en polis som får kännedom om ett brott ska rapportera detta. En polis har dock möjlighet till rapporteftergift om det handlar om "småsaker". Jag finner det inte osannolikt att liknande "avskrivningsmöjligheter" finns även inom kommunal förvaltning.