Ska till våren bygga trädäck direkt på befintlig stenterass är tanken. Har valt 45 x 120 reglar för att komma så nära innegolvsnivå som möjligt, vilket gör att det blir en total höjd från mark på 14,8 cm med trallbrädans tjocklek (28 x 120). Har dock ett litet problem i form av ett tröskelbleck som ställer till det. Detta sticker nämligen ner en liten bit längre än t ex dörrfodret (se bild), och gör att jag skulle behöva kapa blecket med ca 0,5 cm. Till min fråga - ska jag klippa av det med en plåtsax eller kan man "vika" in det med en falstång? Vilket är att föredra tro?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Produkter som diskuteras: "plåtsax"
Plåtsaxar
Plåtsaxar är specialiserade skärande verktyg som används för att klippa genom tunna material som plåt och annan plåt. De finns i olika storlekar och stilar för att passa olika applikationer, och vissa är utformade för att klippa i
Läs mer
Du ska inte fästa altanen i husväggen , den ska stå fri med 1 cm från huset med trallvirket , altanen ska ha ett eget liv , dom flesta sätter fast i panelen eller i grunden , kontentan med det blir en massa boss och frömjöl mellan som behåller fukten och panelen ruttnar , angående blecket kan du kapa som du önskar men låta resten vara kvar
Byggveteran
· Åland
· 2 077 inlägg
Varför klippa? Jag skulle bara dra tlllbaka/avsluta altangolvet 1 cm från blecket och låta det vara så. Övrigt golv mot grunden med ett par cm springa.
Jag hade exakt samma "problem" när jag la trall på min terass. Jag bockade bara ut plåten lite, som föreslagits tidigare här, så gick trallen under. Snyggt och prydligt blev det.
Klipp inte i plåten. Det kommer bara att bli ojämnt och med vass kant
Klipp inte i plåten. Det kommer bara att bli ojämnt och med vass kant
Tror det lutar lite åt att jag faktiskt gör likadant, lite med tanke på att det är såpass litet avstånd det handlar om. Vad använde du för verktyg för att bocka ut plåten?L lordi skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden