P
Läs på!
 
Kan du vara vänlig att förklara närmare vad du menar med det. Blir lätt fånigt överlag i dessa eternit och asbesttrådar, särskilt när det kommer till rörisolering likt den TS demonterat.

Du får gärna mer explicit redogöra för historiken kring rörisolering i normala bostäder från tidigt 1900-tal. Jag har själv gjort det en gång i tidig ålder när jag drog om vatten, värme i föräldrahemmet. Lätt galen som jag var (är?) läste jag på mycket kring hur detta utförts och skulle utföras tillsammans med dimensionering av radiatorer, rör, värmetransmission etc. Allt till den nivå som referensdelen på länsbiblioteket medgav och sen på det i praktiken.
 
Ser att mitt inlägg ovan kan verka stöddigt, det är inte alls meningen, inte likt mig. Se det närmast som en vädjan till sunt förnuft och sökande av egen info fri från ev geschäft stödd på rädslor utan större grund. Yrkesmässigt på riv/byggplatser är det en annan sak även om det kanske överdrivs där också emellanåt.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.