Vår jordfelsbrytare har löst ut två mornar i rad den senaste veckan, och det har varit köket som stängts av. När jag slagit på den igen har det inte varit några problem.

Vad bör jag göra?
 
Har det varit i samband med att någon apparat anslutits eller slagits på?
Spis/kaffekokare/vattenkokare...?
Är den jfb'en bara för köket alltså?
 
Inte idag, men igår var det en stund efter att vattenkokaren anslutits, (men inte i samma sekund)
 
testa att inte använda vattekokaren ett tag om detta är möjligt, alternativt testköra den på annat ställe i huset om du har flera JFB
 
Ok, men idag använde vi den inte och jordfelsbrytaren löste ändå ut!
 
Prova dra ut andra apparater och kolla om det slutar lösa ut? Alt. be elektriker kolla, kan ju vara rätt farligt om nåt är galet.
 
Kolla även kyl & frys. Stäng av och på kompressorerna några gånger mha termostaterna och se om det kan ha bidragit.
 
T
Kan ev vara ett klimatproblem som du drabbas av. Kolla i köket om du har någon friskluftsventil som tar in kall luft, om du har detta så kolla i ventilens närhet om du har något elektrisk uttag eller apparat där du då ev kan drabbas av kondens (som då kan lösa ut jfb).

Har precis hjälpt en som hade ett kyl/frys placerad framför en ventil (f.d gammal skafferi) där inluften kondenserade mot uttaget som satt dikt intill ventilen, och vädret just nu är som värst när det gäller kondensfenomen.

P.S-du skrev vattenkokare, går vattenångan upp i underkanten på något köksskåp där du har eluttag ?, i så fall en bra felkälla som jfb:n kan lösa ut på.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.