Hej
Vi har kört fast, garderoberna är på plats, sängen likaså, vi har en sänggavel "Ikea Florö", vi funderar på att tapetsera alt. måla väggen bakom sänggaveln, samt eventuellt även garderobssidorna, sovrummet är tänkt att vara i chabby chick stuk (just nu iaf...)

Väggarna är gråvita, sänggaveln grå, garderoberna vita, vilken färg skall vi ha mellan garderoberna ???

Hade tänkt även ha överskåp mellan garderoberna, men vi skippade det med rädsla för klaustrofobi...

Vi kan eventuellt klä om gaveln med annat tyg

Vägg.jpg = vårt sovrum
vägg2.jpg = ide med överskåp

Hjälp till, eller måste vi ringa Simon och Tomas :)
 
  • vägg.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • vägg2.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vad har ni för färger i resten av bostaden? Det kan ju ge en fingervisning åt vilket håll ni ska. Personligen tycker jag att ett hem blir mer harmoniskt om man kör en röd tråd genom hemmet. Inte nödvändigtvis samma kulör, men samma mättnad och uttryck.
Har ni tänkt er nån tavla över sängen kanske en tämligen enfärgad tapet kan passa, annars kan det vara läckert med en lite livligare stormönstrad tapet.
 
Akta bara så ni inte blir korade till Sveriges fulaste hem av Simon och Tomas. Vore ingen höjdare. :)
 
Tapetsera garderobssidorna och bakom sämggaveln så blir det lite som en egen vrå.
Antingen i enfärgat eller i något mer livligt och låt gärna den där grå färgen i sängen tas upp på något vis i fondväggen.

Med så liten tyta är det ju bara att göra om allt eftersom man tröttnar :-)
lycka till!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.