123 326 läst ·
61 svar
123k läst
61 svar
innerhörn på gipsskivor
Produkter som diskuteras: "akrylfog"
Akrylfog
Akrylfog är en elastisk fogmassa som ofta används i byggnadsarbeten för att fylla i och täta fogar, sprickor och öppningar. Den är vattenbaserad, vilket innebär att den är miljövänlig och lätt att jobba med. Akrylfog kan målas över och
Läs mer
Antingen stöd från reglar som fixerar skivorna ordentligt i hörnet eller så plåtvinkel, är nog anbefallt.B bjorsi skrev:
Annars kommer skivorna glipa isär lite i hörnet och spräcka färg eller tapet så det ser illa ut sen.
I denna tråd, lite efter mitten, ger jag mig in i diskussionen och berättar hur jag gör och varför, och lägger in lite bilder.
https://www.byggahus.se/forum/threads/innerhoern-pa-gipsskivor.105192/
En extra anledning till mitt sätt (i kombination med korsregling på insidan av yttervägg) är att underlätta eldragning.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden