Finns det någon induktionshäll som inte har touchkontroll, utan (gärna steglösa) vred? Har vid flera tillfällen märkt att det hos en kompis räcker med en handduk på fel ställe, eller vid avtorkning, för att den ska ändra inställt värde. Dessutom tycker jag inte om pilligheten i att ändra inställning när man använder touchkontroll.

Utöver det är det redan ett hål i framsidan på inredningen där nuvarande vred sitter, och det hade varit trevligt om man kunnat hitta nått där det fortsätter vara igenpluggat utan att man behöver byta alla panelerna (gammalt kök, finns inte att byta längre)
 
Jag har inga tveksamheter betr indukttionshäll.

Bra när man vill få köttet perfekt stekt, vid snabba uppkok och för tidsinställda lång-kokningar. Skulle utan tvekan göra samma val idag.
 
Vi tänker köpa induktionshäll när vi nu gör om köket. Alla säger att den är så snabb.
Betyder det att jag kan göra mig av med vattenkokaren? Det skulle spara plats på bänken...
 
Jag köper hus nästa vecka, gamla köket ska ut och in ska bland annat en induktionshäll !!
 
Jag testade att koka upp 1 l vatten med vattenkokaren och på induktionsspisen. Det var ingen större skillnad på tiden. Fördelen med vattenkokaren är att det går lättare att hälla upp Te-vattnet från den.
 
Hej. Min elektriker påstår att induktionshällar drar mycket ström vid uppstart (20 A). Enligt honom klarar min lgh bara 25 A så om jag har ngn maskin på så kan det bli problem.

Är det nåt ni känner igen? Vore surt i såfall eftersom jag köpte pga bra erbjudande i somras och bytesrätten är väl slut för längesen.
 
D
Nej, det stämmer inte. De flesta induktionshällar drar 16A på 2 faser. Det elektrikern kanske missuppfattar är booster-funktionen där du kan öka effekten på en av plattorna, så om man summerar maxeffekten på alla plattorna så kommer du upp i hög anslutningseffekt. Men det är fel att räkna på det sättet, eftersom hällen har logik, så att den drar ner effekten på andra plattor istället, om det behövs, så den aldrig skall dra mer än 16A på 2 faser.
 
Induktionshäll är den bästa investeringen/uppgraderingen jag gjort i mitt kök. Snabb på att värma men framförallt exakt reglering (inget mer ställa grytan på halva plattan). Rekomenderar definitivt induktion till alla som tänkt köpa ny häll.

Jag kör GORENJE och den gick att koppla in både med en och två faser (16A) samt nolla och jord.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.