Vi har åker på 4 sidor om huset. Ja, ibland kan det damma och ibland lukta gödsel (ko o svin). Har absolut inga problem. Supernöjd med grannarna (och utsikten).
 
Satsuki
I Skåne kan man också få sockerbetor som granne. De har en tendens att vattnas mer än andra grödor och skördas senare.
 
W whak skrev:
Är uppvuxen vid spannmåls åkrar under 90 talet.
Det var som du är inne på körning ca 1-2 ggr per år.
och man fick utstå gödsel.
Det som dock stördes mest var att vintertid så kördes det snöskoter där i tod och otid.
Håller med, dragracing med skotrar vintertid på åkern intill är mycket störande både dagtid och sena kvällar (säkerligen rattfyllor) 🤬. Tack å lov har det blivit mindre och mindre snö och kortare skootersäsong. Har bott i huset i 24 år .

Sen åker kogödsel på i maj, luktar några dagar, men man har blivit härdad
 
Om man ser det positiva så är det att ytan med största sannolikhet aldrig kommer bebyggas så ni får ha utsikten ifred.
 
  • Gilla
Alfredo
  • Laddar…
Även jag är uppvuxen med åkrar (oftast vete) runt nästan hela huset och i början var våra närmsta grannar ca 400 grisar (vi hyrde boningshuset på grisgården) med slaktsvinstallet+slakttransporten bara ett par meter från verandan. Mamma klagade ibland, lite med glimten i ögat, på att det aldrig var någon idé att tvätta fönstren; först var det sådd som dammade, sen kom alla världens flugor på besök (de försvann när grisarna försvann), sen var det dammig skörd och när allt det väl var över så var det minusgrader så då gick det inte längre att tvätta fönstren. I övrigt märkte vi knappt av att vi bodde mitt på en aktiv gård och när grisarna försvann upplevdes inte ens den oftast väldigt dammiga skörden som någon olägenhet och totalt sätt tycker jag att det körs så pass få dagar per år för spannmålsodling att det inte är något att störas av.
Jag störs betydligt mycket mer av när ena nuvarande grannen bara 70-90 meter bort kör grästrimmer för han släpper gasen så fort den har varvat upp till max, gasar igen, släpper precis när den varvat upp osv i 1-2 timmar vilket driver en till vansinne.
 
Hos mig gödslar bonden bara när det skall bli regn, det är bättre både för grannar och för jorden.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.