Om man ansöker om bygglov för ett fristående enfamiljshus och ett fristående kombinerat garage/stall med lägenhet på ovanvåningen (räknas det förresten som ekonomibyggnad på en lantbruksfastighet?), spelar det någon roll om man bygger stall/garagebyggnaden först?

Och om man inte byggt både hus och stall inom de 5 åren, vad händer då? Räcker det med att ansöka om nytt bygglov för huset eller blir alltihopa "olagligt" och måste rivas typ?
 
Spelar ingen roll vad du bygger först.
Det bästa är att söka om förlängning av bygglovet efter 4 år och 11 månader. Om du inte får förlängning gissar jag att du måste in med relationshandlingar som visar att bara garaget är klart och sen får du slutbevis på det.
(Räknas inte som ekonomibyggnad.)
 
Om man helt ångrar sig på själva huset och är nöjd med garagebyggnaden, kan man då få grönt på att den byggnaden är klart och godkänd mm och sedan händer inget mer? Dvs bygglovet för huset försvinner bara och får ansökas om på nytt om man vill bygga ett "vanligt" hus senare.

Frågorna uppkom eftersom vi först tänk söka för endast garage/stall/lägenhet och efter det ta beslut om ev uppförande av "vanligt" hus upptill. Men då rekommenderades det att söka för "allt man kan tänkas vilja bygga" direkt på en och samma gång.
 
Nej, det räknas inte som ekonomibyggnad.

O det är klart att man rekomenderar att du ska söka på allt på en gång men bygger du inte huset nu så är det bara en större kostnad att söka bygglov för båda nu.
 
Rent teoretiskt så kan man nog få problem om du väljer att avbryta bygget när garaget är färdigt. Om vi antar att du bygger på mark där du inte skulle kunna få bygglov för bara ett garage, då är det iallafall lite fel att kunna avbryta bygget när bara garaget står där. I princip så måste man ju bygga enl. ett givet bygglov eller inte alls.

Så rent teoretiskt så kan nog bygglovsmyndigheten beordra rivning av garaget om inget boningshus byggs på tomten. I praktiken är säkert risken ganska liten för det.
 
Det är lite det jag är rädd för. Om de vill ha "ett riktigt boningshus" på tomten för att det ska få finnas stall/garage. Även om det skulle byggas en fullgod lägenhet ovan på stall/garaget.

Å andra sidan är jag lite rädd för att de inte skulle gilla idén med att bara bygga stall/garage med lägenhet ovanpå enbart, som det ju ser ut som/ev blir om man enbart söker bygglov för en sådan byggnad. Trots att det är Skåne det handlar om där det finns ett gäng liknande byggnader om man säger så ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.