Vi får snart tillträde till vårt hus och innan vi flyttar in funderar jag på att passa på att huset är tomt och skicka in golvslipare.

Det som ska åtgärdas är vardagsrum och matrum där det ligger genomgående breda furutiljor, oljade. Idag har de en mörk nyans som drar litet åt det röda, vilket gör att det ser väldigt furu-igt ut i brist på bättre ord. Resten av våningsplanet har också furugolv, men nylagt och såpaskurat, mycket snyggare!

Som jag förstår det är det svårt att i efterhand såpaskura ett golv och med tanke på att det är småbarn och matbord med i bilden skulle det vara bra med en hållbar yta. Utseendemässigt är det nog mot såpaskurat vi vill. Hur åstadkommer man det? Ska man satsa på slipning + hårdvax? Slipning + pigmenterad olja (hur länge håller det?)? Slipning + lutning? Vitlasering?

Tacksam för tips!
 
Hårdvaxolja i vitlaserad ton ska vi köra på i vår lägenhet
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.