Hej!

Har köpt in en sådan lampa

http://www.bygghemma.se/utomhus/tra...kspotlight-malmbergs-haninge-fyrkant/p-240047

men kan inte begripa hur den ska fästas i trallen. Vanligtvis när man monterar liknande (som powerpoer t..ex) har du en skruvring på undersidan som du skruvar åt och klämmer fast lampan mellan den skivan du monterar i, alternativt skruvar fast .

På denna lampa finns vare sig en skruvring eller några uppenbara hål att skruva ned i...

Har tänkt rita en fyrkant med silikon och sen trycka fast lampan i det, då borde den ligga still...

Nån som har ett bättre förslag?

/S
 
Den armaturen är väl avsedd att gjutas fast i betong och inte sitta i trä trall. Men gör ett hål som passar precis och skaffa ett bra sättlim så kanske det fungerar med att limma fast "koppen" före monteringen av själva armaturen.
 
Kolla med supporten där du köpte den.
 
el_richard skrev:
Kolla med supporten där du köpte den.
Inhandlade den hos ljusexperten, berättade om hur jag tänkte använda den, och det var den produkt de rekommenderade. Så någon vidare "support" tror jag inte att man kan få, därav frågan här.

Låter dock rimligt med tanke på hur produkten är konstruerad, att den ska gjutas på plats. Det finns lixom inga som helst fästen eller något som tyder på att den ska monteras i skiva.

Jaja, det blir till att limma fast den på något sätt, det fungerar ju det också.

/S
 
Eller så borrar du nya hål i hörnen, som du försänker, och skruvar fast dom i trallen med kullerförsänkta eller försänkta skruvar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.