N neo11 skrev:
Laga det med cementbruk A. Alternativt 3mm B bruk. Slå på i omgångar. Täck plankan. Kanske sätta upp en planka för smygen.
Tack. Vad är skillnaden på att använda a/B-bruk jämfört med finbetong som föreslås längre upp i tråden? Alltså när väljer man det ena framför det andra?
 
Se till också att det är ordentligt tort när du lägger på betången, så du inte bygger in fukt.
 
  • Wow
AXS
  • Laddar…
AXS
R RoseNylund skrev:
Se till också att det är ordentligt tort när du lägger på betången, så du inte bygger in fukt.
Nej nej, du vill ha fukt så det härdar rätt. Betong tål fukt bra.

Biltema har billigt husfix, det borde gå att bygga upp allt med i en omgång. Skulle sätta en bräda för ena kanten och kanske en tunn armering om du tror hörnet får påfrestningar i framtiden.
Kan inte lova något med ytan, vet inte hur noga det är för dig.
 
Farstatjej90
Om du är orolig att det ska spricka finns glasfiber eller vad det heter att blanda i betongen.
 
N
N nightzero skrev:
Tack. Vad är skillnaden på att använda a/B-bruk jämfört med finbetong som föreslås längre upp i tråden? Alltså när väljer man det ena framför det andra?
Finbetong gjuter man ju egentligen med, och skadan ovan var så pass stor att det nästan är lite mycket att ta ut i bruk, men hade gått. Cementbruk A är som betong men med sand istället för grus, dvs väldigt hårt och lite svårjobbat. B bruk har lite mindre cement och även lite kalk, vilket gör det lite smidigare/enklare att jobba med.
Båda funkar.
Behövs ingen armering, men förvattna lite.
Det där lilla är ute på 2-3 påslag, men låt det torka imellan.
Annars kan det spricka.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.