Jag ska byta ut gamla spottar (underskåpsbelysning i köket) och väljer sannolikt IKEA Mittled spottar som drivs av denna: https://www.ikea.com/se/sv/p/tradfri-driver-foer-tradloes-styrning-smart-gra-60342656/

Drivern tar emot ström via ett C7-uttag och ett alternativ är helt enkelt en apparatkabel, men egentligen har jag inget bra uttag att stoppa in kabeln i. Är enda alternativet att skarva apparatkabeln mot elnätet i en kopplingsdosa?
 
Montera ett infällt/utanpåliggande vägguttag är egentligen det enda rätta.
 
  • Gilla
AndyPandyJ
  • Laddar…
Strikt formellt är det ett uttag som gäller. Men det är väldigt vanligt att kabeln ansluts fast i en dosa i sådana här fall, även om det formellt är fel (kabeltypen är inte godkänd för fast installation). Dock då viktigt att det finns en dragavlastning i dosan. Om du rycker i kabeln så får det inte vara kopplingen som skall hålla för kraften. Också viktigt att tänka på hur man kopplar ihop trådarna. Den tunna mjuka tråden från anslutningskabeln passar dåligt i skruvkopplingar tillsammans med gröve styva trådar som är det normala i fast installation. Men ex. en Wago 221 klämma (de med oranga "spakar") fungerar för båda kabeltyperna. Den mjuka i ett hål, den styvare i det andra hålet.
 
  • Gilla
AndyPandyJ
  • Laddar…
Då är den OK med rätt typ av anslutningskabel. Som måste vara dragavlastad och korrekt kopplad i dosan.

Jag är själv lite osäker på vilken kabeltyp som krävs. Men jag tror att en RKK (H05VV-F) med 1,5 kvmm ledare är OK.
 
  • Gilla
AndyPandyJ
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.