Jag skulle vilja ha input på två servitut jag håller på att skriva,
Vi har vår brunn hos granne 1 och infiltrationsbädden hos granne 2.
Det finns inga skrivna servitut sen tidigare, men båda grannarna är med på att det skrivs.

SERVITUT 1

SERVITUTSAVTAL


Härskande fastighet:
Ankeborg 1
Tjänande fastighet:
Ankeborg 2

Ägare till den härskande fastigheten vid avtalsservitutets tecknande:

Kalle

Ägare till den härskande fastigheten vid avtalsservitutets tecknande:

Sara

Servitutsändamål:
Den härskande fastigheten har rätt att nyttja den tjänande fastigheten för avloppsbrunn uppdelad i två stycken brunnar.

Upplåtelse: I den tjänande fastigheten upplåts härmed rätt för den härskande fastighetens ägare att nyttja, underhålla och förnya avloppsbrunn på den tjänande fastigheten, inom det område som markerats med grönt på bifogad kartbilaga, Bilaga 1.


Ingen ersättning ska utgå för upplåtelsen.

Detta avtal får skrivas in i fastighetsregistret.

Detta avtal har upprättats i fyra likalydande exemplar, varav ägaren till Ankeborg 1 tagit två och ägaren till Ankeborg 2 tagit två.


SERVITUT 2



SERVITUTSAVTAL


Härskande fastighet: Ankeborg 1

Tjänande fastighet:
Ankeborg 2

Ägare till den härskande fastigheten vid avtalsservitutets tecknande:

Kalle

Ägare till den härskande fastigheten vid avtalsservitutets tecknande:

Ulla

Servitutsändamål: Den härskande fastigheten har rätt att nyttja den tjänande fastigheten för infiltrationsbädd.

Upplåtelse: I den tjänande fastigheten upplåts härmed rätt för den härskande fastigheten att nyttja, underhålla och förnya infiltrationsbädd på den tjänande fastigheten, inom det område som markerats med grönt på bifogad kartbilaga, Bilaga 1.
Ägaren av den härskande fastigheten skall utföra erforlig markbearbetning så att den tjänande fastighetens väg ska bara i gott skick, vid den del som markerats med rött på bifogad kartbilaga, Bilaga 1.

Ingen ersättning ska utgå för upplåtelsen.

Detta avtal får skrivas in i fastighetsregistret.

Detta avtal har upprättats i fyra likalydande exemplar, varav ägaren till Ankeborg 1 tagit två och ägaren till Ankeborg 3 tagit två.

Tacksam för tips
 
Naturligtvis ska tjänande fastighet i servitut 2 heta Ankeborg 3.
 
Är verkligen ingen expert på sådant här. Men det där om att hålla vägen i gott skick? Är det en så lyckad formulering.

Är syftet att Ankeborg 1 skall använda vägen också ex. för slamtömning? Eller är det en motprestation för att få ha infiltrationen på Ankeborg 3? Om syftet är att Ankeborg 1 skall använda vägen så behöver nog även det regleras med servitut.

Ett servitut är ju normalt en handling som definierar vissa rättigheter för en fastighet. Här har du blandat in en skyldighet. Jag är osäker på om man kan göra det. Dessutom är skyldigheten väldigt luddigt formulerad, vem avgör om vägen är i bra skick? Vad händer om Ankeborg 1 sköter vägen väl, men så kommer Ankeborg 3 och kör sönder den totalt med någon tung transport, åligger det då ändå Ankeborg 1 att reparera vägen? Luddigt.
 
Mycket klokt, vägen hade jag tänkt bjussa på. Men jag tar bort det.
 
Tanken med att ta på mig ansvaret för vägen beror på att infiltrationen går under Ankeborg 2:s väg och jag tänker att vägbanan kan sjunka undan ibland. Så det kommer bara vara ca 1 meter av vägen jag tänkte ta på mig ansvar för.
Men det kanske är dumt ändå.
Men i övrigt?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.