Vet att de flesta här bygger nya badrum, men kanske finns det någon händig typ som har ett smart råd till mig.

Vi skall bl a byta handfat i badrummet, och hur gör man lättast för att dölja de fula hål som blivit av det gamla - nej det nya kommer inte dölja.

Att knacka bort plattan med hål i har jag fått höra inte är att rekomendera, då tätskiktet kan bli förstört.

Kaklet är vitt, blankt vågigt, och badrummet är omgjort 2006 (dock av förra husägarna) - dvs inte läge för totalrenovering.
 
Beror ju lite på hur hålen kommer att synas. Ett generelt tips är att fylla med silicon och sedan köpa några fina dekor klistermärken att sätta över. Men detta kan se konstigt ut om hålen hamnar illa till så det faktiskt kan bli snyggare att bara silicona hålen med vit silicon och försöka glömma dem. ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.