1 436 läst ·
8 svar
1k läst
8 svar
Handpenning i retur
Vi har betalt handpenning till en husleverantör för tomt och hus på 75000:- detta var för 9 månader sedan och ingenting har hänt sedan dess. Tydligen var förhandsbeskedet ej giltigt. Det fick vi ta reda på själva. Kan vi reklamera detta? Då problemen ännu ej är lösta? Hur reklamerar vi denna handpening?
Med vänlig hälsning,
Sabine
Med vänlig hälsning,
Sabine
Lite klent med fakta. Har ni köpt en fastighet och sökt bygglov och fått förhandsbesked? Isf. så är det nog ett villkor medskickat i förhandsbeskedet som skall vara uppfyllt. Vad det kan vara får du kolla ex inget startbesked innan VA frågan är löst eller något annat. Så kolla noga i dom handlingar ni har fått och återkom så kanske ni kan få bättre svar här.
När vi köpte konceptet av husleverantören sa de att ett positivt förhandsbesked finns, vad de inte sa var att VA inte var löst. Vi visste inte att man behöver dubbelkolla den faktan och jag känner mig grundlurad av företaget. Dessutom är en lösning inte i sikte då avloppsfrågan skall lösas av flera inblandade parter (även tomter som inte är sålda!)
Moderator
· Stockholm
· 57 843 inlägg
Väldigt mycket här beror ju på exakt vad du har för avtal.
OM du köpt en tomt, dvs. skrivit på ett köpeavtal som vunnit laga kraft. Då är du bunden av avtalet. Men oftast finns det klausuler i köpeavtal på tomter, i stil med att avtalet gäller endast om förhandsbesked erhålles inom en viss tidsfrist, eller liknande villkor. Då vinner alltså inte avtalet laga kraft förrän villkoret är uppfyllt.
Så vad står det i köpeavtalet?
OM du köpt en tomt, dvs. skrivit på ett köpeavtal som vunnit laga kraft. Då är du bunden av avtalet. Men oftast finns det klausuler i köpeavtal på tomter, i stil med att avtalet gäller endast om förhandsbesked erhålles inom en viss tidsfrist, eller liknande villkor. Då vinner alltså inte avtalet laga kraft förrän villkoret är uppfyllt.
Så vad står det i köpeavtalet?
Redigerat:
Det är väl där du har pudelns kärna, positivt förhandsbesked innebär att du kommer med allra största säkerhet att få ditt bygglov. Anledningen till att du inte får ett bygglov och igångsättningstillstånd nu, är att det finns nödvändiga saker som inte är klara, i detta fall då troligen att VA inte är klart då kan du inte få slutbevis. Därmed kan du inte flytta in därför får du enbart ett förhandsbesked så du kan gå vidare med planering och ritningar inför bygglovsansökan.HausBohus skrev:När vi köpte konceptet av husleverantören sa de att ett positivt förhandsbesked finns, vad de inte sa var att VA inte var löst. Vi visste inte att man behöver dubbelkolla den faktan och jag känner mig grundlurad av företaget. Dessutom är en lösning inte i sikte då avloppsfrågan skall lösas av flera inblandade parter (även tomter som inte är sålda!)
Det är mycket viktigt att man har koll på hela biten med bygglov och övriga fakta innan man skriver kontrakt. Därför skall man noga kolla upp kontraktshandlingar innan man signerar. Säljaren behöver inte gjort något fel när han säger att det finns ett positivt förhandsbesked.
Däremot så är det alltid viktigt att dubbelkolla allting som en säljare påstår och då i synnerhet när det gäller så här stora affärer.
Bokningsavtav-Tomt/fastighet, Bokningsavgiftens belopp ingår i den totala köpeskillingen inkl fastighet. Detta avtal kommer att ersättas med ett köpekontrakt på tomten. Tomtköp och tillträde sker när Lantmäteriets fastigreglering är färdigställd. - så står det.
Och det innebär att du måste se till att ha en godknt lösning för avloppet. Lantmäteriet kommer inte att godkänna avstyckningen innan dess. Ring till kommunen och se vad de har för krav på avloppsanläggningen. Sedan får du ringa till olika entreprenörer för själva utförandet. Så fort du har ett tillstånd för avloppet så kommer LM att färdigställa avstyckningen.
Moderator
· Stockholm
· 57 843 inlägg
OK, det är alltså ett bokningsavtal, inte ett färdigt köp av tomten.
Då gäller dte att undersöka vilka möjligheter, och till vilka ev. kostnader det går att komma ur bokningen (om det nu är det du vill). Det är normalt sett inte lika tungt som ett köpekontrakt.
Då gäller dte att undersöka vilka möjligheter, och till vilka ev. kostnader det går att komma ur bokningen (om det nu är det du vill). Det är normalt sett inte lika tungt som ett köpekontrakt.
Klicka här för att svara
