Hej!

Jag ska under 2017 bygga en carport med anslutande förråd baktill.
Vi har låtit schakta ur marken och fyllt ca 30 cm bärlager och paddat. Detta har legat i 2 år. För att komma upp i nivå med boningshuset behöver vi fylla upp med ytterligare 30 cm bärlager sen sättlager för marksten.
Själva carportsdelen tänkte jag ställa på plintar. Detta är också fråga nummer ett.

Om jag väger av och placerar ut plintarna och förbinder dem med reglar, kommer de stå kvar på samma ställe om vi sen fyller på med bärlager och paddar? Eller kommer vibrationerna att flytta allting?

För att få en trevlig förrådsdel som lirar med huset tänkte jag ställa förrådsdelen på en krypgrund av leca och sedan putsa. Behöver jag lägga dräneringsrör eller räcker det med bärlager och singel? Vi har kraftig lera i botten men som jag tidigare beskrivit en 60 cm makadam ovanpå. Precis bredvid carporten går dessutom ett dräneringsdike och vi har aldrig haft problem med stående vatten.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.