67 272 läst ·
357 svar
67k läst
357 svar
Granne klagar på störande ljus från laddbox
Grannen är nog putt på något annat egentligen... (kanske är anti elbilar generellt? eller så har ni gjort något annat som retar denne..)
---
Men däremot funderar jag nu istället på varför man ens har ett ljus på en laddare - som ska lysa hela tiden? 🤔 jag kan förstå varför det varnar och lyser om det är något fel, men varför "tala om" när något är rätt / funkar som det ska? (det förutsätter man väl om inget säger att något är fel....)
Gäller givetvis inte bara en billaddare
jag kom bara och tänka på alla andra laddningsbara sakers laddare som står och "lyser"i hemmets lugna vrå..
(skiljer en hel del i det tänket från tillverkarna, om man ser till alla laddare vi har här hemma!)
---
Men däremot funderar jag nu istället på varför man ens har ett ljus på en laddare - som ska lysa hela tiden? 🤔 jag kan förstå varför det varnar och lyser om det är något fel, men varför "tala om" när något är rätt / funkar som det ska? (det förutsätter man väl om inget säger att något är fel....)
Gäller givetvis inte bara en billaddare
(skiljer en hel del i det tänket från tillverkarna, om man ser till alla laddare vi har här hemma!)
Problemet är nog det att de är en firma, som knappt vet om nåt annat än att dra en kabel, koppla in och skruva fast boxen.A Alexn72 skrev:Rimligen borde laddboxen vara vänd så att du själv ser status inifrån ditt hus.
Kan man få bild på hur det hela ser ut?
Kan man sätta något framför son hindrar ljuset att nå grannen men som istället reflekterar det mer mot din riktning.
Själv riktade jag mina stolpar mot köksfönstret så man enkelt kan se om de är ipluggade
När jag fick min installerad verkade installatören tom besvärad när jag var hemma. Sen när jag visade stället "du vet väl att överskrider 10M att det kostar extra sätta dit" jo jag vet, jag har ju mätt själv också! Tom Skrivit i beställningen!
Riktigt överpris var det ju också på dessa extra metrarna kabel men i de här fallet sket jag i det då jag fick grönt bidrag och ville ha boxen där jag har den nu. Här ser man vad vissa bidrag gör också. Hade aldrig betalat de priset själv, jag hade dragit kabeljäveln själv istället 😂
Man får störa sig på andra. Men man är kanske störig själv också. Ge och ta..pacman42 skrev:
Jag tycker att det är orimligt att grannen stör sig på en LED. Hos mig hade vi inte haft annat än konflikter då. Exempelvis så hade vi en björktrast (?) som lärt sig hur ett billarm lät. Den hörde man titt som tätt i hela grannskapet. Tänk om folk hade börjat irritera sig på att grannarna har billarmet på hela tiden...
...tyvärr försvann fågeln efter ett par år, lite tråkigt tycker jag.
Sedan har vi grannarna som eldar trädgårdsavfall två gånger per år. Och de som har så högljudda ungar. Och de som kör så snabbt på vägen. Och de som rider förbi och låter hästarna skita på vägen. Och de som...
Ni förstår kanske poängen...
Jag stör mig på en granne med hål på ljuddämpare alltid kör 5 minuter tomgång klockan 06:00 varje vardag. Jag kontrar då med att släppa ut småbarnen på grönbete klockan 7 på helgerna.
Renoveringsnovis
· Bästerort
· 1 668 inlägg
Mjo, men här handlar det inte om belysning. Dessutom har TS dragit ner styrkan till 1% samt OCH det är tvärs över gatan 20 + meter. Dessutom med hinder i form av häck mellan. Jag vidhåller att en normalt funtad person måste anstränga sig alt. stirra rakt på laddboxen för att bli störd.kisumisu skrev:
Håller både med och ej med!
Jag själv har utebelysning på när det är mörkt ute. Ingen granne har dock klagat men de som har varit på besök har klagat.
Har en vän som gillar mörker.
Jag i min tur tycker det är jobbigt att vara där på besök då man knappt ser var man går får använda mobilens ficklampa för att kunna gå ute osv.
Sen har han på sina håll satt upp rörelse deckare lampor!
Visst de i sin ära men här kan vi prata om störmoment och väldigt onödiga lampor. Speciellt de som väljer att lampan lyser 5-10 sekunder.
Fy vad man blir irriterad ljus i nån sekund sen mörkt mitt i allt. O det är många, många som valt göra så. Allt från BRF, kommuner till privatpersoner!
Jag har även en granne som har en sådan. Dock inget jag gjort nån nummer av och grannen har heller inte gjort nån nummer av mina utelampor 😀
Men man reagerar att nån går ute, de blåser osv när lampan blinkar.
Skulle den konstant lysa skulle den nog störa mindre!
Jo så är det!B Bästerortarn skrev:
Jag tror också det ligger något annat också bakom här. Ts skrev ju det tom I texten. Inte vad men att grannen är knepig.
Sen beror det ju på hur man säger till och om man är mottaglig ens.
Jag förstår också som så att det blir såhär en sak kan bli en annan sak och man retar sig även på andra saker.
Jag har själv varit där också, folk har blivit sura på mig och jag har blivit sur på dem.
Så kan absolut även vara att TS startat konflikten med något och nu märker grannen allt vad ts gör fel som stora fel.
Du och alla andra som pratar om eltejp har ingen aning om vad ni pratar om. Lysdioderna har faktiskt en funktion, annat än att störa grannen. Vilket ni hade fattat om ni hade en laddbox. Sen vet ni inte heller hur en Zapec ser ut. Om ni någonsin hade sett en, eller brytt er att ta reda på, då hade ni vetat att en liten fjantig eltejp inte hade gjort någon skillnad, det behövs en stor blaffa, som ett tefat. Slutligen så verkar ni inte heller fatta att det INTE är förbjuden att ha lapor på utomhus om man vill ha belysning nattetid i Sverige, lamporna får ha vilken färg som helst, och hur många som helst. Naturligtvis får man inte ha strålkastare riktade mot grannen, men om jag vill rikta mot min fasad eller min uppfart är det inget som någon kan ha synpunkter på.O skrev:
Eftersom grannen kontaktade dig är det rimligen störande.
Tydligen stör det ändå grannen.
Vad undrar du över är rimligt?
- Att laddboxen har en LED som lyser så starkt att din granne blir störd. Även om du ställ in den till 1%?
- Det tycker jag är inte är rimligt eftersom laddboxen skulle fungera utmärkt utan denna LED.- Att grannen kontaktar dig och startar en dialog när du stör?
- Det tycker jag är utmärkt att grannen gör. Även om det är irriterande för stunden med klagomål är det en utmärkt möjlighet att visa sig vara en god granne och lösa problemet (Tejp-lösningen är ju både billig och enkel) Det är bra att ha med i bagaget när det är du som behöver klaga på grannen.- Att LED lampan inte går att stänga av helt?
- Det tycker jag inte är rimligt. Men El-tejp gör jobbet.- Att du inte bara stänger av LED lampan eller tejpar över den så grannen slipper bli störd?
- Det tycker jag inte är rimligt, när det är så enkelt.- Att starta denna tråd?
- Det tycker jag är mycket rimligt om man tvekar och vill få synpunkter.Jag skulle rekommendera att prioritera att försöka skapa och underhålla en så god relation som möjligt med grannen. Har du ingen el-tejp, be att få låna av grannen då!
- Vissa här i tråden verkar anse att det är den störda grannen som är problemet. Det tycker jag tyder på att man missat något.
- Anser man det på fullt allvar och dessutom föreslår att lösningen är att störa grannen ännu mer tycker jag man har missat allt.
Men nej, det är inte alltid den klagande som det är fel på, men i detta fall är det helt klart att grannen är tokig.
Ja lamporna blinkar till när man kopplar in. Men vår bil har även lampor inne i bilen så man ser där om laddningen startat. Och man hör att laddningen startar när reläet knäpper till. För egen del har laddaren hemma alltid fungerat så någon lampa behövs ej. Publika laddare däremot, dom går sällan att lita på.A A_Camera skrev:Du och alla andra som pratar om eltejp har ingen aning om vad ni pratar om. Lysdioderna har faktiskt en funktion, annat än att störa grannen. Vilket ni hade fattat om ni hade en laddbox. Sen vet ni inte heller hur en Zapec ser ut. Om ni någonsin hade sett en, eller brytt er att ta reda på, då hade ni vetat att en liten fjantig eltejp inte hade gjort någon skillnad, det behövs en stor blaffa, som ett tefat. Slutligen så verkar ni inte heller fatta att det INTE är förbjuden att ha lapor på utomhus om man vill ha belysning nattetid i Sverige, lamporna får ha vilken färg som helst, och hur många som helst. Naturligtvis får man inte ha strålkastare riktade mot grannen, men om jag vill rikta mot min fasad eller min uppfart är det inget som någon kan ha synpunkter på.
Men nej, det är inte alltid den klagande som det är fel på, men i detta fall är det helt klart att grannen är tokig.
Har du dioder på alla 230v uttag inomhus också? Så man vet säkert att dom funkar?🤔
Jag tillhör definitivt de som ogillar onödig belysning, så hade det varit min granne så hoppas verkligen jag att de sitter i totalt mörker där inne i vardagsrummet? För jag vill då f*n inte ha en massa störande ljus genom häcken om jag är ute och kollar till min laddbox!
Den enda jag sett skriva om en "liten fjantig eltejp" är du. Jag antar att övriga som pratat om eltejp tänker sig en tillräckligt stor bit...A A_Camera skrev:
Det kan nog synas rätt tydligt ändå, mellan grenarna i häcken. Det kan mycket väl vara väl riktat ljus, LED har normalt ingen lösning för ljusspridning så som lampor har. Men det är ändå inte normalt att störa sig på det.B Bästerortarn skrev:
Flyttade ut från samhället för mer än 40 år sedan, för att slippa allt ljus, skrän, bilåkande mm.
På äldre dagar störs jag allt mer molnfria nätter. Speciellt kalla årstiden.
Hur släcker man den stora lampan?
Går det att begära hjälp av t ex Nasa?
På äldre dagar störs jag allt mer molnfria nätter. Speciellt kalla årstiden.
Hur släcker man den stora lampan?
Går det att begära hjälp av t ex Nasa?
S
SueCia
Elektroniktokig
· Dalarna
· 5 534 inlägg
SueCia
Elektroniktokig
- Dalarna
- 5 534 inlägg
Du är mer patetisk du faktiskt. Just Lysdioder på elektronik är ju en extremt korkad grej att ens ha på utomhusprylar. Går de att stänga av ska de stängas av.J Jorel03 skrev:
Det är inte speciellt häftigt att ha en lysdiod riktad rakt emot sitt fönster, speciellt med tanke på att den är helt onödig. Lysdiodens enda uppgift i TS exempel är ju att irritera grannen, utöver det är den helt funktionslös.