Ska sätta golvlister på ett golv som tyvärr skiftar väldigt mycket i höjd. Tanken från början var att försöka pressa ner den så gott jag kan och sedan foga, men börjar bli mer och mer osäker. Golvlisten är 12x69, så styv och svår att böja.
Bilden nedan så syns 11mm glipa på 1,6 meter.
Hur hade ni gjort?
 
  • En vit golvlist med en 11mm glipa över en 1,6m sträcka ovanför ett parkettgolv med en vattenpass.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • En hand lyfter en vit golvslist för att visa en 11mm glipa mot ett trägolv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Cheesen
Jag hade tagit några tag med hyveln där listen tar i golvet.
 
Cheesen Cheesen skrev:
Jag hade tagit några tag med hyveln där listen tar i golvet.
Det är också ett alternativ, risken jag ser är att det ser sjaskigt ut eller blir oproportionerligt.
 
Bästa sättet är att figursåga listen i underkant. Du lägger pennan på något så spetsen hamnar precis i underkant där det glipar 11mm. sedan drar de pennan längs hela listens längd och figursågar/ hyvlar bort under strecket. Såga gärna lite snett precis som golvlisten är sågad nu.
 
Vi bor i ett gammalt hus där ett av rummen som vi renoverat satt sig såpass att vi hade ett par cm glipa i ett hörn. Vi skarvade i en bit undertill för att bibehålla sockelns höjd genom hela rummet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.