Supersnyggt tycker jag! Bidrar till den lantliga känslan!
 
L Leafy skrev:
Pärlspont är fint
Fotat från mitt "hemmakontor" precis :giggle:

[bild]
:rofl: Inte för att verka dryg men det där är allmogepanel.
 
  • Gilla
Porsche84
  • Laddar…
Krille-72 Krille-72 skrev:
:rofl: Inte för att verka dryg men det där är allmogepanel.
:crysmile::crysmile:Jag trodde det var pärlspont. Följde med huset så vi har bara målat den vit från dess tidigare omålade furu.
Fint tycker vi att det är iaf oavsett :giggle:
 
  • Gilla
Porsche84 och 1 till
  • Laddar…
Hej!

Är i samma sits som er nu med att lägga golv på golvvärme nu i en stor renovering i vårat hus.

Jag och snickaren har kommit överens att jag ska lägga in ca 40kvm golv, vilket jag har gjort tidigare i min lägenhet men ej på golvvärme såhär.

Har läst på så många olika forum om tillvägagångsättet att hjärnan kokar lite..

Såhär ska det alltså bli..

Nuvarande golv knakar, lutar och är allmänt risigt så det ska snickaren riva upp och regla upp golvbjälkarna. Därefter ska det sättas spårade spånskivor för golvvärmen. "Vattenburen golvvärme"..

Sedan kommer mitt hjärnspöke...

Har snöat in mig lite på kork vinylgolv som säljs på Colorama där man endast enligt säljaren behöver sätta en åldersbeständig plast mellan golvspånskivan och det nya kork vinylgolvet på 11mm.. Är detta rimligt?
I era kommentarer läser jag ju att vissa sätter en ytterligare spånskiva, det måste ju bygga oerhört och ta bort värmeöverföringen till golvet?

Somsagt, min hjärna har kraschat och behöver tips/råd..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.