Håller på att sätta trösklar, hade tänkt sådan i trä, men golvet är snett, så i ena änden av tröskeln är golven från båda rummen i lod med varandra, men i den andra änden är det ena golvet högre än det andra. Hur ska man kunna montera en tröskel på det när allt är snett?

Trätröskel under anpassning med såg och ojämna golv i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Akar58
  • Laddar…
Bygg upp med lite takpapp under på den lägre sidan, sedan sätter du en kvartstav som döljer det.
 
Överväg att strunta i en tröskel av trä. Om du väljer en mässingslist eller motsvarande är det inga problem att ta upp lutningen direkt.
 
När jag satt mina eklister hemma under liknande omständigheter så har jag limmat fast en 10x10 ekstav med superklister i tröskelns undersida, sen hyvlar man tills det blir bra
 
Fjojtmehmet skrev:
När jag satt mina eklister hemma under liknande omständigheter så har jag limmat fast en 10x10 ekstav med superklister i tröskelns undersida, sen hyvlar man tills det blir bra
Precis. Limma på en "halv" tröskelbredd på undersidan av tröskel (i ek). Så fyller du upp glappet på den lägre sidan. Blir hur bra som helst. Ser ut att vara ca 10mm. Du hittar säkert ett ekämne i rätt tjocklek.
 
Hur mycket rör det sig om? Det ser ut som 10 mm...
Mitt golv skiljde 5-6mm och det glappet lät jag vara men byggde upp tröskeln så den blev i våg.

Annars tycker jag föregående förslag låter bra!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.