Kan man det?
Hur ju murstocken som hjärta i huset och ska nu göra om en hall. Tidigare ägare av huset hade smakfullheten att sätta nån slags plyfaskiva direkt på murstocken som de tapetserade. Det har nu vittrat bort till stor del och ägare nr 2 valde då att kleta tjock färg över allt och kludda till istället. Resultet=För jävligt.
Då vi gipsar om alla väggar i hallen och står med den här eländiga murstocken kvar undrar vi om det går att sätta gips direkt på eländet för att få det snyggt?
Går det att limma upp isåfall elelr hur kan vi gå tillväga?
Som förtydligande är det bara en sida av murstocken som drabbar hallen. De andra sidorna har de gjort olika lösningar för.
 
jag limmade dit en gipsskiva på ena sidan av murstocken använde mig då av pl400.. drog även ett par skruvar.. dra man dom snett upp brukar de funka
 
Blir den *varm varm* kanske minerit är att föredra, gips har en tendens att bli poröst av värme.
Blir den bara ljummen borde gips funka kalas.

Ett annat alt. beroende på hur det ser ut i din hall är att använda strukturfärg på den 'renskrapade' muren.
Ger ett putsat intryck och ser bra ut - om de passar i hallen vill säga.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.