KalleKe
Vi tittar på en mindre gård där det finns ett förråd som blivit ombyggt till ett stall. Vi funderar på att omvandla det till en mindre bostad (typ generationsboende). Inget vatten eller avlopp finns idag. Det är innanför detaljplanerat ca 70m2. Byggt 2004.

-bygglov lär behövas, skall höra lite med kommunen verkar inte finnas några begränsningar i detaljplanen. Är det en komplicerad manöver?

-det är gediget byggt murat i sten minst 30-40 cm tjocka väggar. Men misstänker oisolerad platta. Har inte fått tag i en ritning ännu på grunden och säljaren vet inte. Om vi förutsätter oisolerad platta hur bör man göra i ordning den för att kunna lägga golv osv?

-vad är det bästa sättet att värma upp, antar att man inte kan stötta sig på enklare attefallshus regler utan behöver värmepump (antar att luft/luft då inte är godkänt?). Huvudbostadshuset har en jordvärmepump ca 15 m ifrån.
 
Var försiktiga. Jag har varit med om liknande byggnader där urin och annat börjar lukta när man byggt bostäder i stall. Har väl med hur mycket bärlinor och annat man återanvänt och byggt in.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.