C cpalm skrev:
Det lär vara synnerligen ovanligt att någon petas i förtid, det lär i så fall vara av goda skäl, och det är ju ändå till syvende och sist stämman som tar beslutet.
Absolut. Men i många föreningar krävs det inte alltför många "sammansvurna" för att lyckas med:
F fsn skrev:
Det är för att eventuella hijackförsök av en styrelse,
Och går det att avsätta styrelseledamöter i förtid innebär det att en liten grupp omedelbart kan ta total kontroll över en förening.
 
F
C cpalm skrev:
Därför att rubriken är så allmänt formulerad att en fråga om att "välja bort" en styrelseledamot måste anses kunna rymmas inom denna, lika väl som nyval och omval av styrelseledamöter.

Beträffande själva möjligheten att avsätta styrelseledamöter i förtid, se lagparagrafen jag citerade här ovanför.
Ser inte att det står i konflikt med målet att ha en god kontinuitet i styrelsen. Det lär vara synnerligen ovanligt att någon petas i förtid, det lär i så fall vara av goda skäl, och det är ju ändå till syvende och sist stämman som tar beslutet.

Tvärtom är ju möjligheten för stämman att när som helst kunna avsätta styrelseledamöter en förutsättning för att föreningen skall kunna agera snabbt om styrelsen inte sköter sitt uppdrag.
Paragraf 21, (om det var den du menade) har inget med att avsätta en styrelse eller en ledamot i förtid att göra. Den handlar om mandatperiodsfördelning vid bildande av en styrelse.

Man behöver läsa mer än rubriken. Frågan i startinlögget är inte uppenbart allmän formulerad och svaret på den är nej. Det går generellt inte att peta en vald ledarmot i förtid om denna inte vill det själv.
 
Redigerat:
F fsn skrev:
Paragraf 21, (om det var den du menade)
Jag tror @cpalm menar det han citerade ur föreningslagen i #13.
 
  • Gilla
tveksamt och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.