RulleBulle skrev:
Rätt roligt hur mycket det tänks, ni fantiserar alla möjliga scenarion som kan uppstå. 10 pers spekulerar hur man ska lösa en trasig skruv. Tur att nu inte jobbar hos Nasa!
:D hehehe.....
 
RulleBulle skrev:
Allt går om man vill
Så du menar att det är OK att blanda EK och FK/RK under samma skurv!? Den installationen skulle jag inte våga driftsätta.
 
Får och får, det är upp till tillverkaren att bestämma men jag har inte sett nåt om att man inte skulle få. Skruva åt så det sitter, villl du vara riktigt säker så kan du gå och skruva åt ytterligare en gång efter ca 1vecka. Vill du vara helt säkert kan du säkert löda fast trådarna.

Edit: rk tycker jag inte men att blanda ek och fk har jag fler tals ggr. Du kan tvinna ihop dem tex eller tvinna fkn ordentligt.
 
Redigerat:
Enkeltråd under samma klämma som en flerkardelig ledare är alltid dåligt och bör undvikas. Och rådet att löda flerkardeliga ledare är rent sagt dåligt, det är det minst 50 år sedan man förstod och slutade med.
 
K
Det är enkeltråd i armaturen och jag använder EKLK att ansluta den med. OK på samma sida i sockerbiten?
 
klippor skrev:
Det är enkeltråd i armaturen och jag använder EKLK att ansluta den med. OK på samma sida i sockerbiten?
Kan du inte bara byta sockerbit?
 
K
Från början tänkte jag höra om jag kunde använda det jag hade hemma. Nu har det kommit annat emellan och jag har nu ärende in till stan så en ny sockerbit ska inhandlas.
 
  • Gilla
AndersS
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.